Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

BOYUT


Ürün Listesi


İçerik Detay

SULUBOYA YARDIMCILARI NEDİR?

Suluboya yardımcıları suluboya ile birlikte kullanılan, sulu boyanın ayrılmaz birer parçası olarak görülen ve profesyonel anlamda resim sanatında sıklıkla kullanılan malzemelerdir. Suluboya yardımcıları ile estetik değeri daha yüksek olan, canlı ve dinamik resimler yaratabilirsiniz.

Suluboya yardımcıları hangileridir?

  • Arap Zamkı
  • Öküz Ödü (Ox Gall)
  • Suluboya Vernik
  • Maskeleme Sıvısı (Masking Fluid)
  • Suluboya Medium
  • Maskeleme Kalemi
  • Su Bandı (Kağıt Bant)
  • Maskeleme Kalemi
  • Binder/Fiksatif
Suluboya yardımcıları suluboya çalışmasının görünümü ile doğrudan ilişkilidir. Bundan dolayı da suluboya yardımcılarının kullanımı suluboya resim çalışmalarında önemlidir. Suluboya mediumlar suluboya yardımcıların bel kemiğini oluşturmaktadır. Suluboya mediumlar sayessinde hem sulu boyanın kıvamı değiştirilebilir hem de parlaklığı arttırılabilir. Özellikle de Arap zamkı sulu boyanızın parlaklığını arttırmada etkin bir biçimde kullanılabilir. Ayrıca Arap zamkı ile boyaların bir karışımı oluşturulup yeni bir renk yaratmak mümkündür.
 
Maskeleme sıvısı (masking fluid) sulu boya kağıdınıza bir sınır çizebilir. Bu sınır sizin sulu boyayı uygulamak istemediğiniz kısımların belirlenmesinde etkili olabilmektedir. Maskeleme sıvısı ile birlikte sulu boya kağıdı üzerinde dalgalanmalar yaratılabilir. 
 
Öküz ödü denilen ox gall sulu boyaların daha yoğun bir kıvamda olmasını sağlamanın yanı sıra parlaklığını arttırarak canlı görünmesini de sağlamaktadır. Sulu boya mediumları arasında en fazla kullanılan medium incelticilerdir. Suluboya incelticileri sulu boyanın yoğunluğunu azaltarak daha şeffaf görünmesine olanak sağlar.
 
Sulu boya incelticileri en fazla da koyu renklerde kullanılmalıdır. Eğer açık renk tonlarında inceltici kullanılırsa renk tamamen beyaza dönebilmektedir. Dolayısıyla koyu mavi, kırmızı, siyah, kahverengi ve mor gibi renklerde sulu boya incelticiler kullanılabilmektedir. Yine sulu boya çalışmalarında gölge ve dalgalanma oluşturmak için  sulu boya incelticiler kullanılır.
 
Sulu boya çalışmanızda yaptığınız ufak bir hatanın ortadan kaldırılmasına olanak tanıyan lift-off kaldırıcılar da sulu boya yardımcıları arasında önemlidir. 
 
Sulu boya resim çalışması yapmak için sulu boya yardımcılarına ihtiyaç duyulur. Sulu boya yardımcıları sulu boya resim için tamamlayıcı niteliktedir.Sulu boya yardımcılarından bir kısmı suluboyayı yüzeye uygulamak için kullanılınırken; bir kısmı da boyanın yoğunluğunu, kıvamını ve parlaklığını değiştirmek için kullanılır.
 

Sulu Boya Yardımcı Fiyatları Nasıldır?

Suluboya yardımcıları birbirinden farklı birçok malzemeden meydana gelmektedir. Dolayısıyla her malzeme için fiyat farklı olabilmektedir. Ayrıca yardımcı malzemelerin markası, ebatı, kalitesi, ağırlığı, boyutu ve çeşitleri de sulu boya yardımcıları fiyatını belirleyen en önemli faktörlerdir. 
 
Masking fluid yani maskeleme sıvısı fiyatları ortalama 120 TL ile 150 TL arasında farklılık göstermektedir. Daha ekonomik olan maskeleme sıvıları da bulunmakla birlikte temkinli yaklaşılması tavsiye edilir. 
 
Yine suluboya yardımcıları olarak kullanılan öküz ödü ve arap zamkı da ressamların en sık kullandığı sulu boya yardımcılarındadır. Öküz ödü ve Arap zamkının ortalama fiyatı ise 45 TL ile 60 TL arasında farklılık gösterir.