Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

BOYUT


Ürün Listesi


İçerik Detay

GUAJ BOYA NEDİR?

Guaj boya yapısal olarak sulu boya ile benzerlik göstermektedir. Guaj boyanın resim tekniği ise yağlı boya ile daha ilişkilidir. Guaj boya şeffaf olmayan bir boya türüdür. Bu nedenle kapatıcı özelliği de bulunmaktadır. Dolayısıyla guaj boya resim çalışmasında yapılan bir hata daha kolay giderilir. 
 
Guaj boya da kapatılmak istenen ya da düzeltilmesi gereken alan farklı renklerin yüzeye nüfuz etmesi sağlanarak düzeltilir. Sistemli bir şekilde uygulanan guaj boyalarda bir bozulma meydana gelmez. Ancak düzensiz fırça hamleleri hata payını daha da arttırır.Guaj boya katmanları ince ince atılmalıdır. Aksi halde üst üst gelen guaj byalar çatlamalara yol açabilmektedir.
 
Guaj boyalarda renk tonlarının açık ya da koyuluğu su ile inceltilerek belirlenir. Ayrıca koyu tonların iyice açık renkte olması isteniyorsa beyaz guaj boya kullanılır. Tuval ya da ahşap zeminlerde guaj boya uygulanırken yüzeyin ıslak olmamasına dikkat edilmelidir. Islak olan zeminlerde guaj boyanın tonları oldukça fazla değişiklikliğe uğrar. 

Guaj Boya Çalışmaları Nasıl Olur?

Guaj boya çalışması yapılırken mutlaka kullanılması gereken, zorunlu araç ve gereçler bulunmaktadır. Bunlar; Guaj Boya Fırçası, Su Kabı, Guaj Boya Paleti, Guaj Boya Kağıdı Guaj Boya ve Çeşitleri, Tuval, Kağıt, Seramik, Porselen ya da Ahşap…
 
Guaj boya çalışmaları için gerekli malzemeler bir araya getirildiğinde çalışmaya başlanır. Öncelikle hangi renk guaj boyalar kullanılacaksa guaj boya paletine tek tek sıkılır. Sıkılan guaj boyalar su ile seyreltilerek kullanılır. Kimi renklerin açık renkleri elde edilmek istenirse de ya su ile inceltmek ya da beyaz guaj boya ile karıştırmak gereklidir. 
 
Guaj boya çalışmalarında guaj boyanın uygulanacağı zemin oldukça önemlidir. Yüzey daima guaj boyanın nasıl uygulanacağının da ispatıdır. Guaj boyalar yeterli düzeyde kullanılmalıdır. Fazla ya da az guaj boya kullanmak guaj boya çalışmanızı zedeleyebilir. Dolayısıyla hem boya oranını hem de inceltmek için kullanılan su miktarı iyi hesaplanmalıdır. 
 
Guaj boya çalışmalarının en can alıcı noktası ise yapılan hatanın düzeltilmesi noktasıdır. Guaj boya çalışması yaparken hatalı bir boya kullandınız! Peki nasıl düzelteceksiniz? Tuval üzerinde yaptığınız hatalı bir boyama alanı su ile inceltilir. Ardından pamuklu bir peçete ya da bez yardımıyla silinir. Üstüne daha koyu renkte tonlar vurularak boyama düzeltilir.     

Guaj Boya Fiyatları

Guaj boya fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Guaj boyanın rengi, kalitesi, cinsi, boyutu ve markası guaj boyanın fiyatını doğrudan etkilemektedir. Öte yandan guaj boyaların tek tek satılması ile set halinde satılması durumunda da fiyat farklılaşmaktadır. Guaj boya set fiyatları guaj boyaların tek tek satılmasına göre daha avantajlı fakat daha maliyetlidir. 
 
Guaj boya fiyatları 10 TL ile 250 TL arasında değişmektedir. Guaj boya set fiyatları ise 250 TL ile 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Guaj boya set fiyatları setin içerisindeki guaj boya sayısı ile doğrudan ilişkilidir.  

Guaj Boya Nasıl Kullanılır?

Guaj boyaların su ile seyreltilerek kullanıldığını söylemiştik. Daha fazla su ile inceltildiğinde ise sulu boyalar gibi kullanılabilir. Ayrıca sulu boyaların saydam; guaj boyalarında opak yani ışığı geçirmeyen özellikte olduğunu belirtmiştik.
 
Peki guaj boya nasıl kullanılır? Guaj boyalar kurudukları zaman parlak değil; aksine mat görünüme sahip olurlar. Guaj boyalar kullanılırken farklı renk tonlarını yakalamak için boyalar birbirine karıştırılabilir. Guaj boyaların yoğunlukları fazla olduğu için kapatıcı niteliktedir. Guaj boyalarda ne kadar az su kullanılırsa o kadar tek tipli yüzeyler oluşur. Guaj boyalarda su miktarı azaldıkça yüzeydeki kabarıklık, dalgalanma artar. 
 
Genel olarak guaj boya kullanımının püf noktası suyun ayarlanmasıdır. Guaj boya kullanılırken mutlaka iki kat şeklinde uygulanmalıdır. İlk kat ile ikinci kat arasındaki zaman ilk katın kuruma süresine bağlıdır. Ayrıca ilk kat ile ikinci katın fırça darbeleri de birbirine ters orantıda olmalıdır. İlk katta düz fırça darbeleriyle yapıldı ise ikinci kat mutlaka dik fırça hareketleriyle uygulanmalıdır.  
 
Guaj boyaların yaş iken rengi farklı; kuruduktan sonra rengi farklı olmaktadır. Bu nedenle de deneme uygulamaları mutlaka yapılmalıdır. 

Guaj Boya Seti Nedir?

Guaj boyalar tek tek satışa sunuldukları gibi set halinde de satışa sunulmaktadır. Guaj boya seti ihtiyaçtan ötürü birçok rengi bir arada tutan setlerdir. Profesyonel guaj boya ressamlarının ve ressam adaylarının sıklıkla kullandığı guaj boya setlerinin yaygınlık alanı son dönemlerde artış göstermiştir. 
 
Guaj boya setine sahip olmak birçok yönden avantajlar sağlamaktadır. Dilediğiniz renk skalasını kullanabilmek ve her renk guaj boyayı denemek guaj boya çalışmalarınızda sizi bir adım öteye götürecektir.

Guaj Boya Fırçası Nasıl Olmalıdır?

Guaj boya fırçası guaj boya çalışmasına göre farklılık gösterebilmektedir. Kimi yerlerde yumuşak kıllı fırçalar kullanılırken; kimi yerlerde ise sert kıllı fırçalar kullanılır. Ancak guaj boya için domuz ve samur kılından yapılmış sert kıllı fırçalar tercih edilebilir. Guaj boya çalışmasında manzara çalışılıyorsa yumuşak kıllı fırçalar da kullanılabilir.
 
Uzun ve kısa kıllı fırçalar da guaj boya çalışmalarının vazgeçilmezleri arasındadır. Bu fırçalar hem ayrıntı çalışmanızı hem de geniş alan boyama çalışmanızı yapmanıza olanak sağlar. Guaj boya çalışmalarında oval ve doğal kıllı fırçalarla sentetik fırçalar da sıklıkla kullanılmaktadır. 

Guaj Boya Nerelerde Kullanılır?

Guaj boyalar hemen hemen her yüzeyde kullanıma uygunluk gösterir. Kumaş, tuval, ahşap, kağıt, seramik, porselen, cam, metal ve plastik yüzeylerde rahatlıkla kullanılır. Özellikle grafik tasarımcılar ve ressamlar tarafından sıklıkla tercih edilir. 
 
Kapatıcı özelliğinin yanı sıra sulu boyaları da andırmaktadır. Dolayısıyla guaj boya ve sulu boya birbirlerinin yerine kimi zaman kullanılabilir. Guaj boyaların her yüzeye uygulanabildiğini belirtmiştik. Fakat yüzey tozlu veya yağlı ise guaj boya uygulanamaz. Guaj boyalar en fazla tuval ve guaj boya kağıdı üzerinde uygulanabilir.

Guaj Boya Teknikleri Nelerdir?

Guaj boya kullanırken hangi püf noktalara dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Guaj boya tekniklerini tek tek sıralayarak anlatacağız.
 
Guaj boya çalışmalarında tablonun ya da tuvalin hangi kısmı aydınlık olması istenirse o kısım daha fazla boya ve koyu renk ile yoğunlaştırılır. Sulu boyalarda sürekli olarak kullanılan kurutma kağıtlarının guaj boya çalışmalarında kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Kurutma kağıtları guaj boyaları fazladan emdikleri için kullanılması guaj boya çalışmasını zedeleyebilir.
 
Guaj boya çalışması yapılmadan önce imgelenen model kağıda çizilmelidir. Ancak çizim işlemi kurşun kalemle ve hafif dokunuşlarla gerçekleşmelidir. Ardından guaj boya paletine sıkılan boyalar adım adım ve yavaş yavaş uygulanmalıdır. Guaj boya resimleri bu uygulamaların doğru bir şekilde tamamlandığında ortaya çıkan resimlerdir. 

Guaj Boya Markaları Nelerdir?

Guaj boya markaları çok çeşitlidir. En fazla tercih edilen guaj boya markaları şunlardır: Lascaux guaj boya, S.T.Petersburg guaj boya, Talens guaj boya ve Vincent guaj boya markasıdır.
 
Özellikle de profesyonel guaj boya markası olarak öne çıkan Talens guaj boya markası zengin renk yelpazesi ile ressamlara çok önemli fırsatlar sunmaktadır.