Markalar

Fiyat Aralığı

DERWENT WATERCOLOR

DERWENT WATERCOLOR

FABER CASTELL ALBRECHT DÜRER

FABER CASTELL ALBRECHT DÜRER

CARAN DACHE SUPRACOLOR

CARAN DACHE SUPRACOLOR

CARAN DACHE MUSEUM

CARAN DACHE MUSEUMİçerik Detay

SULU BOYA KALEMİ NEDİR?

Sulu boya kalemler sulandırılabilir boya kalemleri grubuna dahildir. Sulu boya kalemleri ressamların, tasarımcıların, grafikerlerin ve tasarımcıların proje, moda ve mimari çizimlerinde sıklıkla kullandıkları kalemlerdir. Sulu boya kalemleri sanatçılara gölgeleme ve dalgalama çalışması yapmalarına olanak vermektedir.
 
Sulu boya kalemler kuru boya görünümünde olup, kuru boya gibi de kullanılabilirler. Ancak daha çok sulandırılarak kullanıldığı için sulu boya kalemi ya da Aquarelle Pencils olarak adlandırılırlar.
 
Hem kuru boya hem de sulu boya özelliği taşıyan sulu boya kalemler içerisindeki pigmentlerle bir renk cümbüşü oluşturur. Sulu boya kalemler satın alındığında kuru boya olarak kullanıma hazırdır. Fakat sulu boya olarak kullanmak için sulandırılmalıdır.
 
Sulu boya kalemler kalite kalite ayrılmaktadır. Profesyonel sulu boya kalemler, okul/kırtasiye sulu boya kalemleri ve special (özel) sulu boya kalemler şeklinde üç kısımda ele alınabilir. Kullanıcılar sulu boya kalemlere tek tek erişebildiği gibi set halinde de satın alabilirler. Özellikle de 6’lı sulu boya kalemler, 12’li sulu boya kalemler, 24’lü sulu boya kalemler, 36’lı sulu boya kalemler ve 48’li sulu boya kalemler setler halinde satışa sunulmaktadır. Bu setler karton, plastik, ahşap ve metal kutularda satılmaktadır.
 
Sulu boya kalemlerinin kutuları boyaların korunması açısından önem teşkil etmektedir. Özellikle de ahşap ve metal kutuların tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. En iyi sulu boya kalemler set halinde satıldıklarında fazla maliyetli olduğu için genel olarak  tek tek satışa sunulmaktadır.

Sulu Boya Kalemi Fiyatları Nasıldır?

Sulu boya kalem fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Genel olarak sulu boya kalemlerinin markası, kalitesi, set halinde satılıp satılmaması, renks skalası ve çeşitleri fiyatı belirleyen önemli faktörlerdir.
 
Sulu boya kalemlerin işlevi çok çeşitli olduğu için diğer boya türlerine göre biraz daha yüksektir. Bundan dolayı da bazı sulu boya kalemler tek tek satılmaktadır. Set halinde satılan sulu boya kalemler de kaliteden kaliteye farklılık göstermektedir.
 
Sulu boya kalem fiyatları 10 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir. Öte yandan set halinde metal kutuda 24’lü sulu boya kalem seti 150 TL ile 180 TL arasında değişiklik gösterir. 

Sulu Boya Kalemi Markaları Nelerdir?

Sulu boya kalem markalarından en fazla tercih edilenler şunlardır:
  • Faber Castell Sulu Boya Kalemi
  • Derwent Sulu Boya Kalemi
  • Caran Dache Sulu Boya Kalemi
Derwent suluboya kalemleri, en iyi sulu boya kalemlerinden birisidir. Renk yelpazesinin zenginliği ve canlı renk dokusu ile çok işlevsel yapısı ressamlar tarafından tercih edilmesine yol açmıştır. Sulu boya gibi kullanılmasının yanı sıra kuru boya özelliği de olan sulu boya kalemleri imgelediğiniz resme yeni bir hava katacaktır. 
 
Derwent sulu boya kalem setleri de çocuklardan yetişkinlere, ressamlardan öğrencilere kadar herkesin tercih ettiği sulu boya kalem setleridir. 
 
Caran Dache sulu boya kalemleri de resim tukulularının vazgeçilmez resim malzemelerinden birini oluşturmaktadır. Zengin renk alaşımları ile göz kamaştırıcı, canlı, parlak ve dinamik resimler yapabileceğiniz sulu boya kalemleri herkesin gözdesi konumundadır. 
 
Faber Castell sulu boya kalemleri özel bir tasarımı, uzun ömrü ve çevre duyarlılığı olan kalemlerdir. Kırılma, çatlama ve yumuşak dokusu sayesinde herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir. Ayrıca sorunsuz bir şekilde silinme özelliğine de sahip olması daha fazla tercih edilmesine sebep olmuştur.
 
Faber Castell Albrecht Dürer sulu boya kalemleri fırça ile ıslatılarak sulu boya şeklinde kullanılan en iyi sulu boya kalemleridir. Ayrıca yaygın bir şekilde yapılan anime çizimlerinde de  sulu boya kalemleri işlevsel bir şekilde kullanılabilir.  

Sulu Boya Kalemi Çalışmaları Nasıldır?

Sulu boya kalemi çalışmaları iki şekilde gerçekleşmektedir. Bunlardan birincisi kuru boya biçiminde kullanılan sulu boya kalem çalışmaları; diğeri ise sulu boya biçiminde kullanılan sulu boya kalem çalışmalarıdır.
 
Sulu boya kalemleri ile çok farklı resimler yapılabilmektedir. Özellikle de manzara ve portre çalışmaları sulu boya kalemleri ile farklı bir görünüm elde etmektedir. Sulu boya kalemler resimlerin estetik değerini de arttırmaktadır.

Sulu Boya Kalemi Nasıl Kullanılır? 

Sulu boya kalemleri satın alındığı şekliyle kuru boya biçiminde hazır olarak kullanılabilir. Ancak sulu boya kalemler anında sulu boyalar gibi kullanılamazlar. Öncelikle bir sulu boya fırçası aracılığıyla sulu boya kalemi ıslatılmalıdır. Ardından sulu boya gibi kullanılabilirler. 
 
En sık sorulardan birisi de şudur: Faber Castell suluboya kalemi nasıl kullanılır? Açıkça şunu belirtmek gerekir ki, sulu boya kalemlerinin her biri üst kısımda anlattığımız gibi kullanılabilir. Onun ötesinde kalan tek şey kullanım amacına göre tercih yapmaktır.