Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

CARAN DACHE PASTELS

CARAN DACHE PASTELS

FABER CASTELL PITT

FABER CASTELL PITT

DERWENT PASTEL

DERWENT PASTELİçerik Detay

PASTEL KALEM NEDİR?

Pastel kalem boyalar tasarım, çizim ve eskiz çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir boya kalemidir. Pastel boya çalışmalarında boyaması zor olan ayrıntı alanlarında oldukça etkili olabilen pastel kalemler taslak çizimlerine de öncü olmaktadır.
 
Pastel kalemlerde genellikle karşılaşılan problemlerden birisi de pastel kalemlerin uçlarının kırıldığında ne yapılacağıdır. Pastel kalemler de aynı kurşun kalemler gibi kalemtraşla ya da kreutarla açılmalıdır. Kreutar pastel kalemleri açmak için kullanılan özel bir bıçak türüdür. Pastel kalemler traşlanırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü pastel boyalar yapısı itibariyle kırılgan ve narindir. Dolayısıyla hırçın kullanmak yerine daha yumuşak tutulmalıdır. 
 
Pastel kalemler tek tek satılabildiği gibi set halinde 6’lı, 12’li, 24’lü ve 48’li olarak da satılmaktadır.

Pastel Kalem Fiyatları Nasıldır?

Pastel kalem fiyatlarının genel fiyat düzeyi sürekli değişmektedir. Dolayısıyla net bir fiyat ortalaması söylemek güçtür. Pastel kalem fiyatlarının değişkenlik göstermesinin sebepleri ise şunlardır: pastel kalemin çeşiti, kalitesi, markası, cinsi ve set halinde satılıp satılmadığı gibi faktörler pastel kalem fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.
 
Pastel kalem fiyatları ortalama 20 TL ile 30 TL arasındadır. Pastel kalem seti fiyatları ise değişmektedir. Set içerisindeki pastel kalem sayısı fiyatı belirlemektedir.

Pastel Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Pastel kalem çeşitleri oldukça fazladır. Kuru pastel kalem, soft pastel kalem ya da diğer adıyla toz pastel kalem ve pastel kalem renkleri pastel kalemin çeşitlerini oluşturmaktadır.
Pastel kalem çeşitlerinden en sık kullanılanı soft/toz pastel kalemlerdir. 
 
Öğrenciler ve profesyonel ressamlar tarafından sıklıkla kullanılan pastel kalem çeşitleri şunlardır: kuru pastel ve yağlı pastel boya kalemi. En iyi pastel kalem çeşitleri ise çizim tekniklerine uygunluk gösteren toz pastel kalemlerdir.        

Pastel Kalem Markaları Nelerdir?

Pastel kalem markaları kendi içerisinde çok çeşitli bir yapıdadır. Markaların bu denli çok fazla olmasının temel sebebi ise farklı pastel kalem üretmeleridir. Ayrıca pastel kalem markaları arasındaki diğer bir fark da kalite, çeşitlilik ve renk yelpazesinin genişliği ile ilgilidir. En fazla tercih edilen pastel kalem markası Talens pastel kalem ve Faber Castell pastel kalemlerdir. 
 
Sennelier pastel kalemi, Van Gogh pastel kalemi, Vincent pastel kalemi ve Blockx pastel kalemi markaları da profesyonel ressam ve sanatçılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. En iyi pastel kalem markası Faber Castell pastel kalemleridir. 
 
Öğrenciler, ressamlar, grafikerler, tasarımcılar ve resim boyama çalışması yapan herkes pastel kalem markalarına ihtiyaç duymaktadır. Derwent pastel kalemi ve Cretacolor pastel kalemleri pastel boya çalışmalarında canlı ve estetik resimler üretmenizi sağlar.