Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı


Ürün Listesi


İçerik Detay

YAĞLI PASTEL BOYA NEDİR?

Yağlı pastel boyalar, klasik pastel boyaların daha fazla renk pigmenti ve yağlarla üretilmiş halidir. Yağlı pastel boyalar kendi içerisinde iki grupta ele alınmaktadır. Bunlar öğrenci yağlı pastel boyaları ve profesyonel yağlı pastel boyalar olarak sıralanabilir. Yağlı pastellerin ortaya çıkardığı görünüm soft ve hard pastel boyalara göre daha canlıdır. Yağlı pastel boyalar yüzeylere daha iyi yapışır ve çıkmazlar.
 
Yağlı pasteller diğer pastel çeşitlerine göre yüzeyde daha kaygandır ve yayılma özelliği göstermektedir. Yağlı pastellerin içerisinde Arap zamkı ya da vernikler bulunmaz. Bu nedenle de çatlamalara yol açabilecek bir risk de oluşturmamaktadır. Guaj boya, sulu boya, kuru boya, akrilik ve yağlı boyaya oranla daha uzun ömürlü bir yapısı vardır.
 
Yağlı pastel boyaların üretiminde kullanılan tebeşir ve pigmentler ile yağın birleşimi renk tonundaki parlaklık ve canlılığı yaratmaktadır. Yağlı pastellerin içerisinde kil ve kitre de bulunmaktadır. Yağlı pastel boyalara yağ bazlı boyalar da denilebilir. Yağlı pastel boyaların en etkili özellikleri arasında kapatıcı özelliği bulunmaktadır.  

Yağlı Pastel Boya Fiyatları Nasıldır?

Yağlı pastel boya fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Yağlı pastel boyaların fiyatlarının değişiklik göstermesine neden olan faktörler ise şunlardır: yağlı pastel boyanın markası, kalitesi, modeli, çeşidi, renk yelpazesinin zenginliği, tek ya da set halinde satılıp satılmadığı yağlı pastel boya fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. 
 
Diğer yandan yağlı pastel boya fiyatlarını etkileyen en önemli unsur yağlı pastel boyaların set halinde satılmasıdır. Aslında set halinde satılan yağlı pastel boya fiyatları daha avantajlı ve ekonomiktir. Avantajlı olmasından kastedilen ise hemen hemen her renk yağlı pastel boyaya sahip olunmasıdır. Dolayısıyla yapılacak olan yağlı pastel boya resim çalışmaları daha estetik ve canlı bir görünüme sahip olmaktadır. 

Yağlı Pastel Boya Markaları Nelerdir?

Yağlı pastel boya markaları çok çeşitli yapıdadır. Genel olarak profesyonel ressamlar yağlı pastel boya markalarını önemsemektedir. Bunun en önemli sebebi resim sanatında boyanın önemi ile açıklanabilir. Çizimleriniz ne kadar mükemmel olursa olsun eğer kullandığınız yağlı pastel boyaların kalitesi düşükse sonuç başarısız olacaktır.  
 
Faber Castell yağlı pastel boyalar en sık kullanılan pastel boya markasıdır. Ayrıca resim sanatına ilgi duyanların yağlı pastel boya ile resim yapmak isteyenler çoğunlukla Vincent yağlı pastel boyalara başvurmaktadır. 
 
Resim öğretmenlerinin şiddetle tavsiye ettiği yağlı pastel boya markası ise Talens yağlı pastel boya markasıdır. Diğer yandan çoğunlukla ressam adaylarının Sennelier yağlı pastel boya kullandıkları bilinmektedir. Yağlı pastel boyalar oldukça kırılgandır. Bu nedenle markalar yağlı pastel boyalar da son derece önemlidir. Caran Dache yağlı pastel boyalar da kırılmaya karşı dayanıklılığı ile öne çıkmaktadır.

Yağlı Pastel Boya Tekniği Nedir?

Yağlı pastel boya tekniği ile eşsiz pastel boya çalışmaları yaratmak mümkün! Önemsemeniz gereken ilk konu ise yağlı pastel boyaların çizim yapmaya da uygun nitelikte olduğudur. Yağlı pastel boyalar şekilsel olarak klasik pastel boyalara benzese de yapısal olarak balmumu özelliği taşırlar.
 
Yağlı pastel boyalar tüm pastel resim çalışmalarında pratik bir şekilde kullanılabilir. Bununla beraber Arap zamkı yerine çeşitli yağ losyonları ile üretildikleri için yapılarında yoğun bir yağ birikimi söz konusu olmaktadır. Bu özellik yağlı pastellere yayılma alanı tanımaktadır.
 
Yağlı boya pastel çizimleri terebentin ya da beyaz ispirto ile inceltilirse farklı boyutlarda etkiler yaratabilir. Öte yandan yağlı pasteller çok kırılgan ve narindir. Bu nedenle yağlı pastel boya tekniği olarak yumuşak bir şekilde tutulmalı ve öyle uygulanmalıdır. Yağlı pasteller için özel olarak üretilmiş olan pastel boya kağıtları ya da defterleri kullanılmalıdır. 
 
Yağlı pastellerin resim kağıdı üzerinde geçişkenliklerini arttırmak için renklerin kağıtla bütünleşmesi için bez, kağıt, fırça ve süngerler kullanılabilir.