Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

BOYUT


Ürün Listesi


İçerik Detay

YAĞLI BOYA VERNİK

Yağlı boya çalışması bittikten sonra az da olsa kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi sonlandığında yağlı boya vernik uygulanır. Vernik uygulanmasının esas nedeni ise yağlı boya resmin dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmasını sağlamak ve yağlı boya çalışmasının daha parlak görünmesini sağlamaktır. 

Yağlı boya vernikler şeffaf görünümü sayesinde uygulandığı zeminlerde doğallığı sağlamaktadır. Yağlı boya vernikler toplamda üç çeşittir. Bunlar;

Mat Yağlı Boya Vernikler:

Mat yağlı boya vernikler çok canlı ve parlak görünen yağlı boya çalışmalarınızı biraz daha matlaştırmak ve koruyucu bir görev üstlenmek için kullanılırlar. 

Parlak Yağlı Boya Vernikler:

Parlak yağlı boya vernikler ise mat görünüme sahip yağlı boya çalışmalarınızın daha canlı, parlak ve estetik görünmesini sağlamaktadır.

Satin Yağlı Boya Vernikler:

Satin yağlı boya vernikler ise yağlı boya çalışmaların matlık ve parlaklık durumlarını etkilemeden sadece koruyucu nitelik taşıyan verniklerdir.

Yağlı boya verniklerin her biri yağlı boya çalışmasını darbelere ve aşınmalara karşı koruyan nitelikler taşır.

Öte yandan yağlı boya sprey vernikler de sıklıkla kullanılan yağlı boya malzemelerindendir. Yağlı  boya sprey vernik kullanılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yağlı boya spreyin eşit bir biçimde püskürtülmesidir. 

Yağlı boya vernik uygulanmadan önce vernik uygulanacak olan zeminin iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Tozlu, kirli ve pürüzlü zeminlerde yağlı boya vernik uygulama işlemi sekteye uğrayabilir.