Yağlı Boya Nedir?

Pigmentlerin kimi özel sıvılarla karıştırılmasıyla yapılan, renk vermek ya da onu dış etkilerden korumak için sürülen maddeye Yağlı Boya denir. Söz konusu sıvı, uygulanan yüzeyde ince bir tabaka (film) bırakarak, kuruyan yağ ile boyaya, kolay sürülmesi için belli bir kıvam veren bir çözücüden (inceltici) oluşur.


Kategoriler

YAĞLI BOYA

Markalar

Fiyat Aralığı

Ürün Puanı

Fırsatlar

Alt Kategoriler

YAĞLI BOYALAR

SU BAZLI YAĞLI BOYALAR

YAĞLI BOYA YARDIMCILAR

YAĞLI BOYA FIRÇALAR

YAĞLI BOYA VERNİKLER

PAINT OIL MARKERLAR

YAĞLI BOYA DEFTER ve KAĞITLAR

SETLER


İçerik Detay

Yağlı Boya Nedir?

Pigmentlerin kimi özel sıvılarla karıştırılmasıyla yapılan, renk vermek ya da onu dış etkilerden korumak için sürülen maddeye Yağlı Boya denir. Söz konusu sıvı, uygulanan yüzeyde ince bir tabaka (film) bırakarak, kuruyan yağ ile boyaya, kolay sürülmesi için belli bir kıvam veren bir çözücüden (inceltici) oluşur. Yağlı boya sürüldüğünde çözücü buharlaşır ve kuruyan yağ oksitlenerek katı ve kuru bir pigmentli tabaka oluşturmaktadır.

Yağlı Boya Nasıl Kullanılır?

Daha çabuk kuruması için yağlı boyaya "kurutucu" ya da "hızlandırıcı" adı verilen katalizörler, Yağlı Boya Yardımcı Malzemeleri katılmaktadır. 19. yüzyılın ilk yarısına kadar, yağlıboyanın bileşimindeki tek kurutucu madde kurşundu ve 1848'e doğru manganezin kurutucu özellikleri anlaşılmıştır. Daha sonraki yıllarda kobaltın keşfi üzerine, çok küçük dozlarda bile son derece etkili olan ve yağın rengini değiştirmeksizin hem oksitlenmesini, hem de polimerleşmesini kolaylaştıran bu yeni kurutucu kullanılmaya başlanılmıştır.

 

Devamını Oku