Yağlı boya adından da anlaşılacağı üzere boya ile kimyasal bir yağın birleşmesiyle meydana gelmiş bir boya türüdür. Yağlı boyanın temel işlevi uygulandığı nesne ya da zemin üzerinde gerçeğe yakın görünümler sağlamasıdır. Yağlı boyalar kendi içerisinde çok çeşitlidir. Sprey yağlı boya, su bazlı yağlı boya ... Devamını Oku


Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

YAĞLI BOYALAR

YAĞLI BOYALAR

SU BAZLI YAĞLI BOYALAR

SU BAZLI YAĞLI BOYALAR

YAĞLI BOYA YARDIMCILAR

YAĞLI BOYA YARDIMCILAR

YAĞLI BOYA FIRÇALAR

YAĞLI BOYA FIRÇALAR

YAĞLI BOYA VERNİKLER

YAĞLI BOYA VERNİKLER

PAINT OIL MARKERLAR

PAINT OIL MARKERLAR

YAĞLI BOYA DEFTER ve KAĞITLAR

YAĞLI BOYA DEFTER ve KAĞITLAR

SETLER

SETLER

YAĞLI BOYA GEREÇLER

YAĞLI BOYA GEREÇLERİçerik Detay

YAĞLI BOYA

Yağlı boya adından da anlaşılacağı üzere boya ile kimyasal bir yağın birleşmesiyle meydana gelmiş bir boya türüdür. Yağlı boyalarla yapılan resimler de yağlı boya resim olarak adlandırılmaktadır. 

Yağlı boyaların kullanımından önce boyaların bitkilerin öz renginden elde edildiğini bilmeyen yoktur. Ancak yağlı boyanın gelişimi göz önüne alındığında daha çok kimyasal nitelikte olduğu ve bozulma olasılığının daha yüksek olduğu saptandı. Zamanla yağlı boyaların gelişim serüveni de elverişli boyalar grubuna dahil oldu.

Yağlı boyanın temel işlevi uygulandığı nesne ya da zemin üzerinde gerçeğe yakın görünümler sağlamasıdır. Ayrıca yağlı boyaların da akrilik boyalar gibi kapatıcı özelliği bulunmaktadır. Yağlı boyalar, boya pigmentleri ile bazı kimyasal yağların birleştirilmesi sonucu elde edilmektedir. 

Öte yandan yağlı boyaların akrilik boyalara göre çok daha uzun sürede kuruduğunu bilmekte fayda vardır. Dolayısıyla yağlı boya ile yapılmış olan resimler, tablolar ve çalışmalar korunaklı, güvenli ve serin ortamlarda muhafaza edilmelidir. 

Yağlı Boya Çeşitleri Nelerdir?

Yağlı boyalar kendi içerisinde çok çeşitlidir. Sprey yağlı boya, su bazlı yağlı boya ve Pebeo yağlı boya en çok talep gören yağlı boyalardır. Öte yandan yağlı boya markalarına baktığımızda karşımıza çok çeşitli ürünler çıkmaktadır.

Yağlı boya markaları olarak öne çıkan yağlı boya modeller şunlardır: S.T.Petersburg Sonnet, S.T.Petersburg Ladoga, S.T.Petersburg Master Class, Old Holland, Williamsburg, Van Gogh, Daniel Smith, Pebeo, Pebeo XL, Winsor Newton, Daler Rowney ve Talens’tir. En iyi yağlı boya markaları ise Golden Williamsburg, Old Holland ve Daniel Smith’tir. Ucuz yağlı boya fiyatları ise S.T.Petersburg marka kalitesi ile öne çıkmaktadır.

Yağlı boyalar sadece marka temelinde çeşitlilik göstermez. Hem kullanım amacı hem de yağlı boyaların kalite ve boyutları da çeşitlilik göstermektedir.  

Yağlı Boya Nerelerde Kullanılır?

Yağlı boyalar hemen hemen her yerde kullanılabilmektedir. Ahşap malzemelerin kullanımında en çok tercih edilen boya türüdür. Yağlı boyalar yoğun bir kokuya sahiptir. Dolayısıyla iç mekanlarda kullanmanın yanı sıra dış mekanlarda kullanıma daha elverişlidir. 

Yağlı boyalar tuval üzerindeki çizimlerin boyanmasında da etkili bir biçimde kullanılmaktadır. Ayrıca yağlı boya daima ressamlar tarafından sıklıkla kullanılan bir boyadır. Genel olarak yağlı boya, tahta, ahşap, kumaş, metal ve tuvallerin boyanması ve korunması için kullanılmaktadır. 

Yağlı boyalar, akrilik boyalarla bağlantılı olarak birçok yüzey üzerinde uygulanabilir. Yağlı boya çalışması yapılan nesne ya da yüzey hava sıcaklığının yüksek olduğu ortamlarda tutulmaması gereklidir. Çünkü yağlı boyaların kuruma hızı daha yavaştır. 

Yağlı Boya Nasıl Kullanılır?

Yağlı boya çalışması yapmak için ilk etapta bir tercih yapılması gerekir. Yağlı boyanın nereye uygulanacağı ile ilgili olarak yapılacak olan tercih yağlı boyanın uygulama biçimini de değiştirecektir.

Yağlı boya kullanmadan önce temel renkleri bulundurmanız gerektiğini bilmelisiniz. Elbette ki tek renkten meydana gelen bir yağlı boya çalışması yapabileceğinizi de unutmamalısınız. Ancak temel renklerin varlığı size bazı ara renkleri de verecektir. 

Yağlı boyanızın akışkanlığı yoğun ise boya inceltici ile daha akışkan bir hale getirmelisiniz. Böylelikle daha az boya ile daha fazla yüzey boyanabilecektir. Yine yağlı boya kullanımında dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise fırçadır. Yağlı boya fırçası ile çalışmanızı görsel bir şölene dönüştürebilirsiniz. Pebeo yağlı boya fırçası farklı kalınlıklarla kullanıma uygundur. 

Öte yandan, yağlı boya teknikleri nasıl etkili çalışmaları çıkarılacağı da rahatlıkla öğrenilebilir. Bu teknikler, daha çok yağlı boya çalışmalarından elde edilen pratik ve profesyonel  bilgilerle elde edildiği için oldukça önemlidir. 

Yağlı Boya Malzemeleri Nelerdir?

Yağlı boya malzemeleri olarak adlandırılan malzemeler aslında yağlı boya yapılırken ona yardımcı olan araçlardır denilebilir. Yağlı boya yardımcıları olarak da bilinen bu malzemeler şöyle sıralanabilir; yağlı boya fırçalar, yağlı boya vernikler, yağlı boya defter ve kağıtlar ile yağlı boya markerlar (paint oil marker)’dır.

Yağlı boya malzemelerinde en önemli malzeme kuşkusuz yağlı boyanın kendisidir. Yağlı boya ne kadar kaliteli olursa ortaya çıkan ürünün de o kadar nitelikli olduğu bilinmelidir. Yağlı boya renkleri çok çeşitlidir. Kullanımda bu çeşitliliği barındırmanız daha verimli çalışmanıza destek olacaktır.

Yağlı boya vernikler de yağlı boyanın ardından üzerine uygulanması ve dolayısıyla son safha çalışması olarak önem teşkil etmektedir. 

Yağlı boya malzemelerinden paint oil markerlar yani yağlı boya kalemler de oldukça işlevseldir. Yağlı boya çalışmalarının vazgeçilmez bir parçası olan malzeme ressam, sanatçı, grafiker ve tasarımcılar tarafından sıklıkla kullanılırlar. Öne çıkan markalar ise Uniball, Sharpie, Conda ve Pebeo yağlı boya kalemleridir.       

Yağlı boya çalışmalarının en güzel örnekleri tuval ve yağlı boya kağıtlar üzerinde olanıdır. Yağlı boyalarda çeşitli hediyelik setler vardır. Bu hediyelik setler birçok kişi için yağlı boya çalışmalarına başlangıç nedeni dahi olabilmektedir. Yağlı boya fırça seti ve yağlı boya seti öne çıkmaktadır. Ayrıca profesyonel yağlı boya fırça seti ile profesyonel yağlı boya seti de oldukça rağbet görmektedir.