Kategori


Ürün Listesi


İçerik Detay

SULUBOYA VERNİK NEDİR?

Suluboya resimlerin uzun yıllar boyunca korunmasını sağlayan ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir şekilde aktarılmasına olanak tanıyan, darbe ve aşınmalara karşı koruyan sıvı malzemeye suluboya vernik denir. Suluboya vernikler resimlerin korunmasını sağladığı gibi parlaklığını da arttıran bir özelliğe sahiptir. 
 
Suluboya vernik, profesyonel anlamda resim yapan ressamların da resim sanatına yeni adım atmış olan amatör ressamların da sıklıkla kullandığı malzemelerden birisidir. Suluboya vernikler fırça ile uygulanabildiği gibi sprey biçiminde de uygulanabilmektedir. Fakat sprey suluboya vernikler uygulanırken bütün zemine eşit bir şekilde uygulanmasına dikkat edilmelidir. 
 
Öte yandan suluboya verniklerin kullanım alanları sadece resimlere yönelik uygulanmaz. Suluboyaların uygulandığı ahşap ve porselen malzemelerde de suluboya vernikler sıklıkla kullanılmaktadır.
 
Suluboya vernikler ultraviyole ışınlarına karışı koruyucudur. Genel fiksatif özelliğe sahip olan suluboya vernikler uygulandıktan kısa süre sonra kurur, sararmaz ve bir bozulma gerçekleşmez. Elastik özelliği sayesinde parlak görünümünü de yansıtır.

Suluboya Vernik Fiyatları

Suluboya vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Suluboya verniğin markası, kalitesi, ebatı, ağırlığı ve cinsi fiyatı doğrudan etkileyen sebeplerdendir. Suluboya vernik fiyatları ile sprey olarak satılan suluboya vernik fiyatları arasında da bir farklılık bulunmaktadır. 
 
Suluboya vernik fiyatları ortalama 75 TL ile 120 TL arasında farklılık göstermektedir. Elbette ki ortalama fiyat olarak dile getirdiğimiz fiyatlar ürünlerin kalitesi, markası ve boyutuna göre değişiklik göstermektedir.

Suluboya Vernik Çeşitleri Nelerdir?

Suluboya vernik çeşitleri genel hatlarıyla iki kısımda ele alınabilir. Bunlardan birincisi fırça ile uygulanan suluboya verniği; ikincisi ise sprey suluboya vernikleridir. İkisi arasındaki en önemli fark uygulama biçimidir. Biri fırça ile her alana sürülerek uygulanır; diğeri ise sprey başlığı ile püskürtülerek uygulanır.

Suluboya Vernik Markaları Nelerdir?

Suluboya vernik markaları çeşitlilik göstermektedir. En fazla talep gören, tercih edilen suluboya vernik markaları ise şunlardır: Talens suluboya vernikler, Schmincke suluboya vernikler ve Artdeco suluboya verniklerdir.  
 
Suluboya vernik markaları arasında mutlak bir kalite farkı olsa dahi, genel anlamda saydığımız suluboya vernikleri belirli bir standartın üstündedir. Dolayısıyla uyguladığınız zeminde başarılı sonuçlar almanız kaçınılmazdır.