Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı


Ürün Listesi


İçerik Detay

SULUBOYA  MALZEMELERİ

Suluboya malzemeleri suluboya resim tekniğinin çok daha kapsamlı ve işlevsel yapılmasına yönelik olarak kullanılan tamamlayıcı malzemelerden oluşmaktadır. Profesyonel suluboya malzemeleri ile resim sanatına yeni başlayanlar için suluboya malzemeleri birbirinden farklılık göstermektedir.
 
Genel olarak, suluboya çalışması yapacak olan birinin ihtiyaç duyacağı malzemeler şunlardır;

Suluboya Seti/Takımı

Suluboya çalışması yapmanın ilk kuralı iyi ve kaliteli bir suluboya setine sahip olmaktır. Suluboya setinin farklı renk ve boyutlarda, farklı marka ve kalitelerde satıldığı bilinmektedir. Esas olan 12’li suluboya seti ve 24’lü suluboya seti satın almaktır. Çünkü sayıca fazla olan renk yelpazesi istediğiniz ve imgelediğiniz her türlü suluboya resim çalışmasını yapmanıza destek olacaktır.
 
Suluboya setleri içerisindeki kaliteli bir suluboya fırçası ile satışa sunulmaktadır. Bu sayede kişiler suluboya seti satın aldığında suluboya fırçasına da sahip olmuş olacaktır. 

Suluboya Paleti

Sulu boyalar tablet halinde olabildiği gibi tüp sulu boya şeklinde de olabilmektedir. Tüp sulu boyalar kullanılırken mutlaka suluboya paleti ile kullanılmalıdır. Tüp suluboyalarda ne kadar kullanacağınızı tahmin etmek güç olduğundan dolayı suluboya paletine ihtiyaç dahilinde konularak kullanıma hazırlamak daha makbuldür.
 
Suluboya paleti kullanılırken sulu boyaların belirli bir sıraya göre dizilmesi daha doğru olur. Kimi durumlarda paet üzerine boyalar koyu renklerden açık renklere doğru sıralanırken; kimi durumlarda ise açık renklerden koyu renklere doğru sıralanır. 
 
Suluboya paletinde boyaları belirli bir düzene göre dizmek kullanımı da kolaylaştırır ve istenilen boya aranmadan kolaylıkla bulunabilir.

Suluboya Fırçası

Suluboya çalışmalarında boyanın kendisi ne kadar önemli ise suluboya fırçası da o kadar önemlidir. Suluboya fırçası diğer boya fırçalarında daha farklıdır. Özellikle de akrilik ve yağlı boya fırçasından farklı olarak suluboya fırçaları yumuşak kıllı, sivri uçlu ve yuvarlak yüksüğe sahiptir. 
 
Suluboya fırçalarında seri numaralar ne kadar küçük ise fırçanın kendisi de o kadar ince uçludur. Numaralar arttıkça fırçanın kalınlığı da artmaktadır. Suluboya fırçası seçilirken yapılacak resmin amacına uygun tercihler yapılmalıdır. Çok kalın ya da çok ince fırçalar tercih edilmemelidir.
 
En iyi suluboya fırçaları ıslandığında fırça kılları birleşir ve ucu sivri bir hal alır. Eğer fırçanın kalitesi daha düşük ise ıslandığında ucu ikiye ayrılır yani kılları bir kısmı bir yerde diğer kısmı başka yerde toplanır.
 

Suluboya Kağıdı veya Suluboya Defteri

Suluboya resim çalışmalarında resim kağıtları ve suluboya resim defterleri kullanılabilir. Suluboya kağıdı olarak öne çıkan kağıtların yüzeyleri pürüzlü ve düzdür. Bu sayede sulu boyalar bu pürüzlü alana bir yapıştırıcı gibi yapışır ve birleşir. Ancak suluboya kağıdının fazla pürüzlü olması boyama yaparken birçok problemi de beraberinde getirecektir.
 
Suluboya çalışması yapılmadan önce suluboya kağıdının çizim sonrası ıslatılması gerekmektedir. Suluboya kağıdının ıslatılmasının en önemli sebebi resim kağıdının tüm yüzeyinin sulu boyadan aynı derecede etkilenmesini sağlamaktır.

Suluboya Süngeri

Suluboya çalışmalarının en önemli malzemelerinden birisi kuşkusuz suluboya süngeridir. Daha önce de belirttiğimiz üzere suluboya kağıdının ıslatılması oldukça önemlidir. Fakat bu ıslaklığın derecesinin ayarlanması gerekir. Aşırı bir şekilde suluboya resim kağıdının ıslatılması boyama çalışmasının sekteye uğramasına sebep olabilmektedir. Bu nemlendirme ve ıslama çalışması suluboya süngeri ile yapılmaktadır.
 
Öte yandan yanlış bir boyama ya da hoşunuza gitmeyen bir kısmı silme konusunda suluboya süngerleri önemli görevler üstlenmektedir.

Suluboya Su Kabı

Suluboya tabletlerin inceltilmesi ve suluboya fırçasının temizlenmesi için su kullanmak şarttır. Bu sebeple suluboya su kapları geniş kullanım alanı bulmaktadır. Genel olarak metal olan iki gözlü hazneler suluboya su kabı olarak kullanılır. Haznelerden biri suluboya fırçasının temizlenmesi için kullanılırken; diğeri ise suluboya tabletlerinin inceltilmesi için kullanılmaktadır.
 
Öte yandan suluboya su kapları yeterince su almadıkları için pek de işlevsel değildir. Bu az miktardaki su hem fırçanın temizlenmesi hem de suluboyaların inceltilmesi için yetersizdir. Metal olmaları zamanla paslanmalarına neden olmaktadır.

Kurutma Kağıdı

Kurutma kağıdı aslında temizleme kağıdıdır. Dolayısıyla süngerle aynı işlevi de görebilmektedir. Özellikle de resim üzerinde kalan fazla boyaların kaldırılması, süngerin ve fırçanın kurulanması için de kurutma kağıdı kullanılabilir.

Suluboya Malzeme Fiyatları

Suluboya malzeme fiyatları malzemenin türüne göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla net bir fiyat belirlemek çok doğru değildir. Suluboya setleri, suluboya paleti, suluboya fırçası, suluboya süngeri ve suluboya kağıtları birbirinden farklı fiyatlarda satışa sunulmakatdır.
 
Ayrıca çeşitleri farklı olan suluboya malzemelerinin kendi içerisinde fiyatları da farklıdır. Örneğin; 50 TL’lik suluboya seti de vardır; 750 TL’lik suluboya seti de… Bundan dolayı suluboya malzemeleri arasında fiyat farklılıkları daha çok kalite, marka, ebat ve boyut üzerinden değerlendirilir.