Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

St.PETERSBURG 1112 SERİSİ

St.PETERSBURG 1112 SERİSİ

St.PETERSBURG 1113 SERİSİ

St.PETERSBURG 1113 SERİSİ

St.PETERSBURG 2113 SERİSİ

St.PETERSBURG 2113 SERİSİ

St.PETERSBURG 3112 SERİSİ

St.PETERSBURG 3112 SERİSİ

TINTORETTO 095 SERİSİ

TINTORETTO 095 SERİSİ

TINTORETTO 100 SERİSİ

TINTORETTO 100 SERİSİ

TINTORETTO 107 SERİSİ

TINTORETTO 107 SERİSİ

TINTORETTO 108 SERİSİ

TINTORETTO 108 SERİSİ

TINTORETTO 1100 SERİSİ

TINTORETTO 1100 SERİSİ

TINTORETTO 190 SERİSİ

TINTORETTO 190 SERİSİ

TINTORETTO 195 SERİSİ

TINTORETTO 195 SERİSİ

TINTORETTO 334 SERİSİ

TINTORETTO 334 SERİSİ

TINTORETTO 335 SERİSİ

TINTORETTO 335 SERİSİ

TINTORETTO 336 SERİSİ

TINTORETTO 336 SERİSİ

TINTORETTO 37 SERİSİ

TINTORETTO 37 SERİSİ

TINTORETTO 424 SERİSİ

TINTORETTO 424 SERİSİ

TINTORETTO 450 SERİSİ

TINTORETTO 450 SERİSİ

TINTORETTO 453 SERİSİ

TINTORETTO 453 SERİSİ

TINTORETTO 455 SERİSİ

TINTORETTO 455 SERİSİ

TINTORETTO 457 SERİSİ

TINTORETTO 457 SERİSİ

TINTORETTO 680 SERİSİ

TINTORETTO 680 SERİSİ

TINTORETTO 683 SERİSİ

TINTORETTO 683 SERİSİ

TINTORETTO 725 SERİSİ

TINTORETTO 725 SERİSİ

VINCENT 043 SERİSİ

VINCENT 043 SERİSİ

VINCENT 100 SERİSİ

VINCENT 100 SERİSİ

VINCENT 110 SERİSİ

VINCENT 110 SERİSİ

VINCENT 123 SERİSİ

VINCENT 123 SERİSİ

VINCENT 222 SERİSİ

VINCENT 222 SERİSİ

VINCENT 976 SERİSİ

VINCENT 976 SERİSİ

VINCENT 500 SERİSİ

VINCENT 500 SERİSİ

BY ARTIST 76 SERİSİ

BY ARTIST 76 SERİSİİçerik Detay

SULU BOYA FIRÇASI NEDİR?

Sulu boya ile yapılacak olan çalışmayı tamamlayan, resim yapmaya yardımcı olan fırçalara sulu boya fırçası denir. En iyi sulu boya fırçası size en iyi sulu boya resim çalışmasını da sağlayacaktır. Bu nedenle sulu boya resimlerde en önemli seçim sulu boya fırça seçimidir. 
 
Sulu  boya resimlerde kullanılan boya fırçaları farklı kalınlık ve inceliklere sahiptir. Sulu boya fırçaları arasında yapılan numaralandırma da fırçaların kalınlıkları ile ilgilidir. Birçok çeşidi bulunan sulu boya fırçalar farklı boyut, biçim, ebat ve kıl tipine göre ayrılmaktadır. Yapacağınız sulu boya çalışmasına uygun bir şekilde fırça da seçilmelidir. Doğru bir şekilde seçimi yapılmayan sulu boya fırçalar düşlediğiniz sulu boya çalışmasını mahvedebilir.
 
Sulu boya fırçası seçimi yapılırken muhakkak suluboya fırçanın kıl tipine dikkat edilmelidir. Sulu boya resimlerde yapmak istediğiniz gölgelendirme ve dalgalanmaları seçeceğiniz fırça ile yapacağınızı unutmamalısınız.
 
Sulu boya resim tekniğinde sulu boya fırçalar çok önemlidir. Sulu boyalar resim kağıdı üzerinde çok kolay hareket edip, dağılabildiği için sulu boya fırçası boyayı kontrol edebilmelidir. En iyi sulu boya fırçası daha çok samur, sincap ve domuz kılından üretilen sulu boya fırçalarıdır. Doğal olmayan sulu boya fırçaları kullanılmamalıdır.
 
Sulu boya fırçaları temelde iki kısımdan oluşmaktadır. Bunlardan birincisi hiç kuşkusuz sulu boya fırçasının kılıdır. İkincisi ise kılı bir arada tutan yüksüğün bağlı olduğu sulu boya fırçasının sapıdır. Bu sap genel olarak ahşaptan oluşur. Kaliteli sulu boya fırçasının kılı ise yukarıda da belirttiğimiz gibi hayvan kılından üretilir. 
 
Özetle, sulu boya resim çalışmalarında ve sulu boya resim tekniğinde sulu boyanın kalitesi ne kadar önemli ise sulu boya fırçasının da değeri o kadar önemlidir. Domuz, samur ve sincap kılının dışında at ve öküz kılından da sulu boya fırçaları üretilmektedir.

Suluboya Fırça Seti Nedir?

Suluboya resim çalışmaları için tek tipte bir fırçanın kullanılması doğru değildir. Resimde bazı yerlerde kalın uçlu bir suluboya fırçası kullanılırken; bazı yerlerde ince uçlu samur fırçalar kullanılmalıdır. Resim yaparken ortaya çıkan bu zorunluluk suluboya fırça setlerini ortaya çıkarmıştır.
 
Suluboya fırça seti farklı uçlara, boyutlara, saplara, yüksüğe, kalınlığa ve kıllara sahip sulu boya fırçaların bir arada set haline getirilmesi ile satışa sunulmasıdır. Sulu boya fırça setleri oldukça işlevseldir. Hem resme yeni başlangıç yapanlar için hem de profesyonel anlamda ressamların sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Sulu boya fırça setleri kullanım amacına ve setin içerisindeki fırça sayısına göre sınıflandırılabilmektedir.

Sulu  Boya Fırça Markaları Nelerdir?

Sulu boya fırça markaları kendi içerisinde ayrılmaktadır. Özellikle Pebeo suluboya fırçası ve Faber Castell sulu boya fırçası çeşitleri sulu boya fırça markaları arasında öne çıkmaktadır. Sulu boya fırçası markalarının çok çeşitli olması kalitede de farklılık yaratmaktadır. Öte yandan fırça biçimleri, boyutları, tip ve kullanılan kıl çeşitleri de markadan markaya değişiklik göstermektedir.
 
En iyi sulu boya fırçası olarak tercih edilen fırçalar daha çok Tintoretto sulu boya fırçası, Vincent sulu boya fırçası ve S.T.Petersburg sulu boya fırçasıdır. Onlarca sulu boya fırça markasından hangisini tercih etmeliyim diye soruyorsanız mutlaka saydığımız sulu boya fırçası markalarına göz atmalısınız! Art Sanatsal en kaliteli sulu boya fırçası çeşitleri ile hizmetinizde!
 
Sulu boya fırçası markalarının ürettiği sulu boya fırçalar da kendi içerisinde seriler halinde değişiklik göstermektedir. Markalar ürettikleri sulu boya fırçaları seri numaralandırmaları ile birbirinden ayırmaktadır. Örneğin; Tintoretto 680 ve 683 serisi.

Sulu Boya Fırçası Fiyatları Nasıldır ?

Sulu boya fırçası fiyatları birçok faktöre bağlı olmak üzere değişiklik göstermektedir. Özellikle de sulu boya fırçasının çeşiti, boyutu, sapının ve kılının özelliği, markası ve kalitesi sulu boya fırçasının fiyatını belirleyen en önemli faktörlerdendir. 
Sulu boya fırçası fiyatları için ortalama bir rakam söylemek pek mümkün değildir. Kalite kalite değişiklik gösteren sulu boya fırçalar 15 TL ile 750 TL arasında farklılık göstermektedir. Sulu boya resim sanatına başlangıç yapmak isteyenler için ideal sulu boya fırçalar ortalama 75 TL ile 150 TL arasında değişmektedir. 

Sulu Boya Fırçası Numaraları Nasıldır?

Sulu boya fırçası numaraları fırçanın kalınlığına göre kullanılmaktadır. Sulu boya fırça numaraları 1-24 arasında numaralandırılmaktadır. Ancak sıklıkla kullanılan sulu boya fırçası 10 numara sulu boya fırçası, 5 numara sulu boya fırçası ve 16 numara sulu boya fırçasıdır.
 
Sulu boya fırçalarının numaralandırılması ressamlar ve amatörce resim yapanlar için üst düzey bir kolaylık sağlamaktadır. Kişiler yapacağı sulu boya resim çalışmasına uygun fırçayı numaralar sayesinde daha kolay bir şekilde temin edebilmektedir.

Sulu Boya Fırçası Çeşitleri Nelerdir ?

Sulu boya fırçası çeşitlerine baktığımızda doğal sulu boya fırçası, sentetik sulu boya fırçası, oval sulu boya fırçası ve yassı sulu boya fırçası şeklinde dört gruba ayırmak mümkündür. Ancak bu ayrım net bir ayrım değildir. İnce uçlu suluboya fırçası ile kalın suluboya fırçası şeklinde kaba bir ayrım daha yapmak gereklidir. 
 
Öte yandan doğal sulu boya fırçaları da kendi içerisinde ayrımlara tabi tutulabilir. Özellikle de samur sulu boya fırçaları, sincap sulu boya fırçaları, domuz sulu boya fırçaları ve at kılı sulu boya fırçası da sıklıkla duyduğumuz sulu boya fırçalarıdır.
 
Bir sulu boya fırça çeşiti olan su hazneli sulu boya fırçası da en sık kullanılan sulu boya fırçasıdır.