Sulu Boya Nedir?

Sulu boyalar, su ile karıştırıp çalışıldığı için bu ad verilmektedir. Sulu boyalarla yapılan resimlerin kendine özgü teknikleri bulunmaktadır. Boyanın yapısının da etkilediği özellikler şunlardır; Sulu boya şeffaf, (transparent) olduğu için, boya altında kalan kurşun kalem izleri bile gözükmektedir. 


Kategoriler

SULU BOYA

Markalar

Fiyat Aralığı

Ürün Puanı

Fırsatlar

Alt Kategoriler

TABLET-STICK SULUBOYALAR

TÜP SULUBOYALAR

SULUBOYA YARDIMCILAR

SIVI / ECOLINE SULUBOYALAR

SULUBOYA FIRÇALAR

SU HAZNELİ FIRÇALAR

SULUBOYA KALEMLER

SULUBOYA DEFTERLER ve KAĞITLAR

HEDİYELİK SETLER


İçerik Detay

Sulu Boya Nedir?

Sulu boyalar, su ile karıştırıp çalışıldığı için bu ad verilmektedir. Sulu boyalarla yapılan resimlerin kendine özgü teknikleri bulunmaktadır. Boyanın yapısının da etkilediği özellikler şunlardır; Sulu boya şeffaf, (transparent) olduğu için, boya altında kalan kurşun kalem izleri bile gözükmektedir. Yan yana sürülen iki renk, su yardımı ile kaynaştırılabilir ve böylece renkler arasında hoş bir geçit elde edilir. Çalışırken Suluboya Renklerinin, açıktan koyuya olan değerleri, istenilen derecede sulandırılması ile sağlanabilmektedir.

Sulu Boya Tarihçesi

Boya unsuru olarak doğadaki renkli toprak­lar (toprak boyalar) ve bitki özsuları (usareler) kullanıldı. Bunlar su ile karıştırılır ve yapıştırıcı maddelerle birlikte resme sürülürdü. Bu ilk boya­lar ve bunlarla duvar sıvalarına yapılan ilk resimler sadece daha sonra meydana gelen “fresk” ya başlangıç olmakla kalmamıştır. Eski Mısır da papirüsler üzerine ilk defa olarak yazı yazılmaya başlanması, bugün “suluboya” adı ile kullandığımız boyaların yavaş yavaş gelişimini gösteren ilk tipik vesikalardır. Nitekim papirüs, bizim bugün kullandığımız kağıdın da öncüsü olmuştur. Mısır hiyeroglifleri ile Çin yazılarında alet olarak fırça kullanılmıştır. O halde, yazı yazmakla resim yapmak aslında birbirine özdeş eylemlerdi.

 

Devamını Oku