Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı


Ürün Listesi


İçerik Detay

SOFT/TOZ PASTEL BOYA NEDİR?

Toz pastel boyalar ışığa dayanıklılık gösterirler. Birçok ressam boyanın ışığa karşı dayanıklı olmasını tercih etmektedir. Toz pastellerin içerisine dahil olan bazı kimyasallar özellikle de Arap Zamkı soft/toz pastellerin ışığa karşı dayanıklılığını arttırmaktadır. Soft pastel boya ile yapılan resimlerin güneş karşısındaki dayanıklılığı yani sararmalara ve solmalara karşı daha güçlü olmasını sağlar.
 
Toz pastel boyaların  daha uzun ömürlü olması için kitre ve Arap zamkının kalitei olması gerekmektedir. Ayrıca toz boyaların üretilme aşamasındaki durumları da göz önünde bulundurulduğunda nitelikli resim çalışmaları ancak kaliteli toz pastel boyalarla yapılabilmektedir.
 
Toz pastel boyalar öğrenciler ve uzmanlaşmış ressamlar tarafından yoğunlukla kullanılmakla birlikte grafik tasarımcılar, grafikerler, mimari çizim yapanlar ve mühendisler de yer yer kullanmaktadır.

Soft/Toz Pastel Boya Çalışmaları Nasıldır?

Toz pastel çalışmaları kömür/füzen çalışmalarına oldukça fazla benzemektedir. Fakat toz pastel boya çalışmaları füzen çalışması gibi mat değil daha renkli olmaktadır. Soft pastel boyanın tek tipte, eşit bir şekilde yayılması isteniyorsa muhakkak yardımcı gereçlerden faydalanılır.  
 
Soft pastel boya çalışmaları yapılırken soft pastel boyaya uygun resim kağıtları kullanılmalıdır. Aksi halde istenilen verim ne boyadan ne de kağıttan alınabilir. Özellikle de estetik bir kaygınız varsa malzemelerin tam olmasına dikkat edin. Yüzeyi pürüzlü ve dokulu olan resim kağıtlarını tercih edebilirsiniz.
 
Soft pastel çalışmaları ne kadar da pratik görünse de çalışma prensibi olarak bazı noktalara dikkat edilmelidir. 

Soft/Toz Pastel Boya Fiyatları Nasıldır?

Toz pastel fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle de toz pastel boya fiyatları marka, kalite, çeşitlilik, renk yelpazesi ve modellerden doğrudan etkilenmektedir. 
 
Öte yandan soft pastel boya fiyatları boyanın tek tek ya da set halinde satılıp satılmamasından da doğrudan etkilenir.  Soft pastel fiyatları set halinde satıldığında daha maliyetli fakat daha avantajlı olabilmektedir.
 
Toz pastel boya fiyatları ortalama olarak tek tek satıldığında 20 TL ile 30 TL arasında değişiklik göstermektedir. Set halinde satılan toz pastel boyalar ise set içerisindeki soft pastel boya sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Soft/Toz Pastel Kalem Nedir?

Soft pastel kalemler üretilirken sert pastel boya olarak üretilirler. Sert pastel boyaların kırılganlıkları daha düşük ve kullanım ömrü daha uzundur. İmal edilirken içerisine dahil edilen pigmentlerin yoğunluğu az ve zamk gibi yapıştırıcıların fazla olması ile öne çıkmaktadır. Çubuklar halinde üretilir ve yüksek ısıda pişirilmektedir. 
 
Toz pastel kalemler daha çok ayrıntı çalışmalarında sıklıkla kullanılır. Özellikle pastel boya çalışmalarında sınırların belirlenmesinde toz pastel kalemler kullanılmaktadır. Soft/toz pastel kalemler resim sanatına yeni başlayanlar ve özellikle de ressam adayları için kullanıma uygun zeminler üretir. Tek tek satılabildikleri gibi set halinde satılan toz pastel kalemler de bulunmaktadır.

Soft/Toz Pastel Boya Markaları Nelerdir?

Toz pastel boya markaları çok çeşitli olmakla birlikte temel olarak şu markalar öne çıkmaktadır. Bunlar: Faber Castell toz pastel boya, Blockx toz pastel boya, Vincent toz pastel boya ve Sennelier toz pastel boya olarak sıralanabilir. 
 
En iyi soft pastel boya markaları ile resim çalışması yapan ressamlar daha çok tercihini Faber Castell soft pastel boyadan yana kullanmaktadır. Öte yandan profesyonel anlamda resim yapanlar ve resim sanatına yeni başlangıç yapanlar pastel boya resim çalışması mutlaka yapmaktadırlar. Bu noktada özellikle soft/toz pastel boya kullanılmaktadır. Ayrıca soft/toz pastel boyalarla resim yapmak pratik olduğu için sizi resim sanatında yetkin hale getirecektir.