Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

BOYUT


Ürün Listesi


İçerik Detay

PASTEL KAĞIT VE DEFTERLER

Pastel boya çalışmalarında boya ne kadar mühim ise pastel boya kağıt ve defter de o kadar önemlidir. Pastel kağıdının kendisi pastel çalışmasını doğrudan etkilemektedir. Pastel kağıt ve defterler pastel boyaya uygun olarak özel üretilmiş resim kağıtlarıdır. Pastel boya kağıtları farklı renk ve model seçeneklerine sahiptir. Seçeceğiniz pastel boya kağıdının rengi pastel boya çalışmanızı daha estetik gösterebilir. Dolayısıyla kağıt seçimi son derece önemlidir.     
 
Pastel boya resim çalışmasında tercih edilmesi gereken kağıtlar soft yani yumuşak olması önemlidir. Pastel boyalar kağıda uygulanırken ciddi bir sürtünme uygulanır. Bu sürtünme de kağıt ne kadar güçlü ise o kadar az etkili olacaktır. Bu noktada pastel boya kağıtların pürüzlü ve pütürlü olması önemlidir. Grenli kağıtların ressamlar ve öğrenciler tarafından sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.  
 
Pastel boyalar diğer boyalardan oldukça farklıdır. Guaj boya da sulu boya da fırça ile uygulanır. Fakat pastel boyalar doğrudan kağıt yüzeyine uygulanmaktadır. Bundan dolayı da pastel boyaların kağıt ve defterleri mutlaka ayrı olarak astarlanmış özel kağıt ve defterler olmalıdır.
 
Pastel boyaların kendine özel yapıları bulunmaktadır. Pastel resim çalışmanızda hangi renk yoğunlukta ise pastel kağıdını da ona uygun seçmelisiniz. Buradan hareketle şunları söylemek mümkün pastel kağıdını her boya çeşiti için kullanabilirsiniz fakat her resim kağıdını pastel kağıdı olarak kullanamazsınız!

Pastel Boya Kağıt ve Defter Çeşitleri Nelerdir?

Pastel boya kağıt ve defter çeşitleri oldukça zengin bir portföye sahiptir. Pastel kağıtların yüzeyleri genel olarak iki şekilde ele alınmaktadır. Bunlardan birincisi lifli pastel kağıt; diğeri ise grenli (kumlu-pütürlü) pastel kağıtlar olarak sıralanabilir. Lifl pastel kağıt ve defterler daha çok doğal seleksiyonlarla elde edilen pastel kağıtlardır. Grenli pastel kağıtlar ise kimyasal bazı maddelere maruz bırakılarak üretilir.
 
Öte yandan pastel kağıtlar kendi içerisinde 7 farklı bölüme ayrılmaktadır. Bunlar sırasıyla şöyledir;
 
Pastel boya defterler
Pastel boya blok kağıtlar
Yüzeyi kumlu renkli kartonlar
Pütürlü özel astarlı tuval bezi kağıdı
Kadife yapılı velur pastel boya kağıdı
Özel astarlı pastel kontraplak 
Zımparalı pastel boardlar

Pastel Boya Kağıt ve Defter Fiyatları Nasıldır?

Pastel boya kağıt ve defter fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Pastel kağıt ve defterlerin markası, kalitesi, modelleri, çeşitleri, cins ve sayısı pastel kağıt ve defter fiyatlarını doğrudan etkilemekte ve değiştirmektedir.
 
Öte yandan pastel boya kağıtlar ile defter fiyatları da birbirinden farklılaşmaktadır. Ayrıca set halinde satılan pastel boya kağıtlarının fiyatları da set içerisindeki pastel kağıt sayısına göre farklılık göstermektedir. 
 
Pastel kağıt fiyatları ortalama olarak 50 TL ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fakat buradan pastel kağıtların tane fiyatı değil ya  set halinde ya da blok defter halindeki fiyatları anlaşılmalıdır. 

Pastel Boya Kağıt ve Defter Markaları Nelerdir?

Pastel kağıt ve defter markaları oldukça geniş bir yelpaze ele alınmaktadır. Pastel boya ile çalışan ressamların çoğunlukla tercih ettiği pastel kağıt ve defter markası Canson defter ve kağıt markasıdır.    
 
Öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılan pastel boya resim kağıdı ise Fabriano pastel kağıt ve defterlerdir. Pastel boya kağıtlar pastel boya çalışmaları için olmazsa olmazdır. Bu nedenle de doğru kağıt seçimi  oldukça önemlidir. Doğru kağıt seçimi doğru marka ile yapılabilir. 
 
Sizler için en iyi pastel boya kağıt ve defter markalarını sıraladık;
 
Canson Pastel Kağıdı
Alex Schoeller Pastel Kağıdı
Clairfontaine Pastel Kağıdı
Lutart Pastel Kağıdı
Magnani Pastel Kağıdı
Sennelier Pastel Kağıdı
Fabriano Pastel Kağıdı