Kategori


Ürün Listesi


İçerik Detay

PASTEL GEREÇLER NEDİR?

Pastel gereçler genel olarak profesyonel ressamlar tarafından pastel boyanın işlevselliğini arttırmak için kullanılan malzemelerdir. Pastel gereçler aynı zamanda pastel boya yardımcıları olarak da bilinir. Dolayısıyla pastel gereçler içerisinde en fazla yer tutan malzemelerden birisi de fiksatiflerdir. Bunun yanında astar boyaları ve pastel yayıcılar yani dağıtıcılar ile pastel kaynaştırma kalemleri de pastel gereçler içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. 
 
Pastel gereçlerin varlık sebebi pastel boya uygulamalarının daha etkili bir biçimde gerçekleşmesini sağlamaya yönelik yan desteklerin sunumunu yaratmasıdır. Dolayısıyla bir noktada pastel gereçler tamamlayıcı pastel boya malzemeleridir.  
 
Pastel gereçlerin kullanım alanına baktığımızda ise temel düzeydeki pastel çalışmalarında çok kullanım alanı bulamamakla birlikte; profesyonel anlamda yapılan pastel boya resim çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. 

Pastel Gereçler Nelerdir?

Pastel gereçler çok çeşitlidir. Pastel gereçlerden en önemli olanı ise kuşkusuz astar boyalarıdır. Astar boyaları pastel boyaların yüzeyde daha iyi tutunabilmeleri için imal edilmiş malzemelerdir. Astar boyalar pastel kağıt yüzeylerine uygulanarak pastel boyaların daha iyi yapışması sağlanır. 
 
Pastel boyama tekniğinde kullanılan araç ve gereçleri kullanım sıklığına göre sıralarsak; kalemtraş, şövale, pastel boya, astar boyaları, fiksatifler, zımpara, pastel yayıcı ve pastel kağıt ve defterler olarak sıralamak mümkündür. 
 
Öte yandan pastel gereçlerden diğer önemli olanı ise fiksatiflerdir. Fiksatifler pastel boya resimlerin sabitleştirilmesini sağlamaktadır. Aslında fiksatifler diğer boya türleri için de kullanılabilmektedir. Özellikle de dış etkenlerden dolayı tahrip olabileceği düşünülen pastel boya, kurşun kalem çizimleri, füzen çizimleri ve kuru boya resim çalışmalarında bozulmanın önüne geçmek için kullanılır. Genelde sprey biçiminde kullanıma hazırdır. Fiksatifler kullanılınca resim yüzeyinde bir saydamlık oluşturur.
 
Son olarak pastel gereçler arasında en fazla kullanılan malzeme ise pastel dağıtıcılardır. Pastel dağıtıcılar özellikle toz pastellerin hem dağıtılması hem de kaynaştırılması için kullanılan pastel gereçlerdendir. Pastel dağıtıcılar aynı zamanda füzenler için de kullanılır. Pastel dağıtıcı sayesinde renklerin karışımı ve dağıtma uygulamaları çok daha kolay olmaktadır.

Pastel Gereç Fiyatları Nasıldır?

Pastel gereç fiyatları birçok sebebe bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Özellikle de pastel gereçlerin çeşitleri fiyatların sabit olmamasının en önemli nedenini oluşturmaktadır. Pastel gereçlerin markası, kalitesi, modeli ve çeşitleri  pastel gereçlerin fiyatlarını direkt olarak etkilemektedir.
 
Pastel gereçlerin fiyatlarının tek tipte olmaması içerisindeki ürün çeşitliliğinin çok olması ile açıklanabilir. Çünkü fiksatif spreyin fiyatı ile pastel dağıtıcıların fiyatları birbirleri ile aynı olmamaktadır. Bundan dolayı her biri için ayrı ayrı ortalama fiyat endeksi belirtmek biraz güç olmaktadır.
 
Pastel gereçlerden pastel dağıtıcıların ortalama fiyatı 10 TL ile 20 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ancak set halinde satılan pastel dağıtıcı fiyatları daha da farklılaşmaktadır. Özellikle de set içerisindeki pastel dağıtıcıların sayısı pastel dağıtıcı seti fiyatlarını belirlemektedir.