Pastel Boya, (İtalyanca anlamı pasta’dan “Hamurpastelo) renklendirici asıl parçacıkları ile karıştırılan yapıştırıcı sayesinde kütle şekli verilen biçime pastel, bu boya ile yapılan sanata pastel boya sanatı denmektedir.

 


Kategoriler

PASTEL BOYA

Markalar

Fiyat Aralığı

Ürün Puanı

Fırsatlar

Alt Kategoriler

SOFT / TOZ PASTELLER

YAĞLI PASTELLER

HARD / SERT PASTELLER

PASTEL KALEMLER

PASTEL KAĞIT ve DEFTERLER

FIXATIVE ve VERNİKLER

PASTEL GEREÇLER

HEDİYELİK SETLER


İçerik Detay

Pastel Boya Nedir?

Pastel Boya, (İtalyanca anlamı pasta’dan “Hamurpastelo) renklendirici asıl parçacıkları ile karıştırılan yapıştırıcı sayesinde kütle şekli verilen biçime pastel, bu boya ile yapılan sanata pastel boya sanatı denmektedir. Pastel boyanın birleştirilmesinde arapzamkı kullanılmaktadır. Ayrıca metil selüloz ve kitre de kullanılır bunlara renk vermek içinde beyaz katkı maddesini istenilen kıvamda ekleyerek farklı renkler yapılır. Pastel boyanın en önemli özelliği üzerine sürülen dokuya tam olarak yedirilmediğinden çabucak silinebilir ve saatlerce emek verilen eser anında kirlenebilir. Pastel boyanın boyu genelde 8 veya 10 cm aralığında olup yüzeye sürüldüğünde parlak ve canlı renkler elde edilmektedir. Pastel boya da dağılma çok olduğu için yapılan resimler genelde cam çerçeve ile kaplanır ya da boya dağılmasın diye üzerine sabitleştirici Pastel Boya Yardımcı Malzemeleri sıkılmaktadır.

Pastel Boya Tarihçesi

Daha önceden pastel bir deseni belirginleştirmek için kurşun kalemin ucuna veya iğne ucuyla kullanılmasına rağmen tam olarak 18. Yüzyılda kullanımına başlanan pastel boyanın çıkış tarihi 16. Yüzyılda Kuzey italya’da olarak bilinmektedir. Jean Fouque yaptığı Juvenaldes Ursins adlı portre çalışmasında pastel boya izlerine rastlamak mümkündür. Bu yıllardan bir müddet sonra (1499) Leonardo Da Vinci Pastel boya çalışması yapan Jean Perreal’den söz etmiştir. Büyük olasılıkla sanatçı ressamdan üstübeç, balmumu ve boyaları karıştırıp katı bir madde bulup bu yöntemle eser yaptığı sanılmaktadır.  18. Yüzyılda genelde portre resimlerinde yumuşak pastel Maurice Ouentin ve Jean Baptiste simeon Chardin gibi sanatçılar tarafından kullanılmıştır. Sert pastel kullanılan eserler genelde görünümü tahta tebeşiri ile çizilmiş gibi gözükmektedir. Fransız ressamlardan olan Edgar Degas Pastel boyalarla 19. Yüzyılın sonlarına doğru balerinlerle ilgili yaptığı çalışmaları sergilemiştir.

 

Devamını Oku