Baskı Nedir?

Baskı, bir metin ya da görselin; kağıt, karton, kumaş ya da herhangi bir materyalin üzerine çeşitli yöntemlerle renkli veya renksiz olarak aktarılması işlemidir.


Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

BASKI BOYALARI

BASKI BOYALARI

LİNOL TABAKALAR

LİNOL TABAKALAR

MERDANELER

MERDANELER

OYMA / ŞEKİLLENDİRME BIÇAKLARI

OYMA / ŞEKİLLENDİRME BIÇAKLARI

KAZIMA ALETLERİ

KAZIMA ALETLERİ

BASKI KAĞITLARI

BASKI KAĞITLARIİçerik Detay

         Baskı Nedir?

Baskı, bir metin ya da görselin; kağıt, karton, kumaş ya da herhangi bir materyalin üzerine çeşitli yöntemlerle renkli veya renksiz olarak aktarılması işlemidir. Çeşitli temel baskı teknikleri; tipo (yüksek) baskı, ofset (düz) baskı, tifdruk - gravür (çukur) baskı, flekso baskı, serigrafi (elek) baskı, , ağaç baskı, linol baskı, gravür çinko, alüminyum, litografi (toz baskı) düz yüzey baskı, serigrafi (ipek baskı), lito, ofset lito vb… Her yöntemin baskı hızı, kullanılabilecek renk aralığı veya baskı kapasitesi gibi farklı özellikleri vardır. Bu nedenle yapacağınız işe göre en uygun baskı tekniğinin seçilmesi gerekmektedir. Her yöntemin maliyetinin yanı sıra baskı hızı, kullanılabilecek renk aralığı veya baskı kapasitesi gibi farklı özellikleri vardır. Bu nedenle işe göre en uygun baskı tekniğinin seçilmesi gerekir.

Serigrafi (Elek) Baskı

Serigrafi baskı, elek ve ipek baskı olarak da adlandırılır. Elek gibi telli dokulardaki belirli alanlardan mürekkebin geçirilmesi prensibine dayanarak çalışır. Bu baskı türü daha yoğun mürekkep kullanımına olanak verir. Her türlü malzeme üzerine baskı yapabilmesi en büyük avantajıdır. Özellikle reklamcılık, tekstil, seramik, cam gibi diğer baskı teknikleriyle baskı yapılamaması durumlarında bu açığı dolduran önemli bir baskı tekniğidir.

 

Devamını Oku