Kategori


Ürün Listesi


İçerik Detay

HARD/SERT PASTEL NEDİR?

Hard ya da sert pastel boya renk pigmentleri, kitre ve tebeşirin bir araya geldiği yapışkanlık özelliği de gösteren pastel boyalara denir. Hard pastel boyanın birleşmesi ve bütünleşmesinde Arap Zamkı kullanılmaktadır. Öte yandan rengin koyuluğunu ve açıklığını belirlemek için tebeşir kullanılmaktadır.
 
Hard pastel boyaların önemli bir özelliği de pastel boyanın resim kağıtları ile iç içe geçmemesi durumudur. Bu durum aslında bir problem olarak da görülebilir. Çünkü bu aşama amatörlükten profesyonel resim hayatına geçişin ilk adımlarını açığa çıkarır.
 
Hard pastel boyalar genel olarak 8 cm boyutunda ve 1 cm enindedir. Elbette ki  bu oranlar markadan markaya ve pastel çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Sert pastellerin diğer bir özelliği de soft ve yağlı pastel boyalar gibi yüzeyde pek fazla dağılmaz.Ayrıca daha mat bir görünüm de sergilemektedir.   
 
Sert pastel boyaların diğer pastel boyalardan ayrılan bir özelliği ise zemin ya da yüzey üzerinde pek fazla kaygan olmamasıdır. Set pastel boyalar kullanıldığında hiçbir şekilde yağlı boyada olduğu varsayılan çatlama, sararma ve yanma olmamaktadır. Sert pastel boyaların boyama dışında çizim konusunda da etkili olduğunu söylemek mümkündür.     
 
Pastel boyanın hard yani sert olmasını belirleyen özellik kaolin ve talk ölçüsüyle eşit orandadır. Dolayısıyla pastel boyalarda kaolin ve talk fazla ise pasteller de sertleşmektedir.

Hard/Sert Pastel Fiyatları Nasıldır?

Sert pastel boya fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hard pastel boyaların markası, kalitesi, çeşitleri, renk skalası, modelleri ve tek ya da set halinde satılması hard pastel boyaları fiyatlarını doğrudan etkilemektedir.
 
Tek tek satılan sert pastel boyaların ortalama fiyatı 10 TL ile 15 TL arasında farklılık göstermektedir. Set halinde satılan sert pastel boya fiyatları ise 60 TL ile 140 TL arasında değişiklik gösterir. Sert pastel set fiyatlarının fiyat endeksi set içerisindeki set pastel boya sayısına bağlıdır.
 
Sert pastel boyaların fiyatlarındaki en önemli nokta kalite ve marka denklemidir. Marka değeri yüksek olan sert pastel boyalar ile kaliteli sert pastel boyaların fiyatları hem avantajlı sonuçlar doğurur hem de ekonomik olmaktadır.            

Hard/Sert Pastel Markaları Nelerdir?

Hard pastel boya markaları çok çeşitlidir. Özellikle de ressamların ve öğrencilerin ayrı ayrı kullanım tercihi gösterdiği sert pastel boya markaları söz konusudur. Sert pastel boya markaları sadece ressamlar ve ressam adayları tarafından kullanılmaz. Öte yandan grafik tasarımcılar, mimari çizim yapan iç mimar ve mimarlar, plan ve proje çizimi yapan mühendisler ve kumaş desen çalışması yapan tekstil sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır.    
 
En iyi sert pastel boya markası kuşkusuz Faber Castell sert pastel boyalardır. Faber Castell sert pastel boyalar öne çıkardığı zengin renk yelpazesi ve uygun fiyat seçenekleri ile herkesin kullanımına uygun bir şekilde üretilir. Ayrıca Cretacolor sert pastel boya markası da özellikle okul öncesi çocuklardan profesyonel resim eğitimi alanlara kadar herkes tarafından kullanılmaktadır.       

Hard/Sert Pastel Seti Nedir?

Hard pastel boyalar tek tek satılabildikleri gibi set halinde birçok rengin takım olarak satılması da mümkündür. Takım halinde satılan sert pastellere hard pastel boya seti denir. 
 
Sert pastel boya setinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi birçok rengin elinizin altında olmasıdır. Ayrıca farklı renkler sizin çok daha iyi sert pastel boya çalışması yapmanıza imkan vermektedir. 
 
Üstelik bir defada bütün renklere sahip olmak defalarca farklı farklı rengi farklı zaman dilimlerinde satın almaktan çok daha iyidir.