Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

BOYUT


Ürün Listesi


İçerik Detay

GUAJ BOYA VERNİĞİ NEDİR?

Guaj boya resim çalışmaları oldukça pratiktir. Fakat pratik olduğu kadar da dikkat isteyen bir çalışmayı zorunlu kılmaktadır. Guaj boya verniği ise guaj boya resim çalışması yapıldıktan sonra guaj boya resmin daha korunaklı, daha parlak ya da mat ve darbelere karşı güçlü olmasını sağlayan sıvılardır. 
 
Guaj boya resim vernikleri çok çeşitli yapıdadır. Ancak guaj verniklerin en önemli varlık sebepleri koruma amaçlıdır. Çünkü guaj boyalar da yağlı boyalar gibi geç kurumaktadır. Geç kuruyan boyaların taşıdığı en önemli risk dış etkenlerden kolaylıkla etkileniyor olmalarıdır. Dolayısıyla hem dış etkenlerden korunabilmesi hem de kullanım ömrünü uzatmak için guaj boya verniklerin kullanılması tavsiye edilir. 

Guaj Boya Vernik Fiyatları Nasıldır?

Guaj boya vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Guaj boya verniğin markası, kalitesi, çeşidi, model ve cinsi guaj boya verniklerin fiyatlarını hem etkilemekte hem de değiştirmektedir.
 
Guaj boya fiyatlarında bir diğer değişken ise guaj boya verniğin kullanım amacına göre çeşitleridir. Guaj boya sprey verniklerle; guaj boya rötuş verniklerin fiyatları birbirinden farklı olmaktadır.
 
Guaj boya verniklerin fiyatları ortalama olarak 45 TL ile 75 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Öte yandan set halinde satılan guaj boya verniklerin fiyatları da set içerisindeki guaj boya vernik sayısına göre farklılaşmaktadır.       

Guaj Boya Vernik Çeşitleri Nelerdir?

Guaj boya vernikler temelde iki çeşittir. Bunlardan birincisi fırça ile uygulanan guaj boya vernikler; ikincisi ise sprey biçiminde uygulanan guaj boya verniklerdir. Ancak geniş bir ayrım yapıldığında guaj boya vernik çeşitleri birçok farklı gruba ayrılmaktadır.
 
Mat guaj resim verniği, koruyucu sprey guaj boya verniği, sprey guaj boya damar verniği, sprey rötuş guaj boya verniği, parlak guaj boya verniği ve çok amaçlı sprey guaj boya verniği öne çıkan vernik çeşitleridir.
Damar Guaj Boya Vernik:
 
Yağlı boya ve guaj boya resim çalışmalarında kullanılan yoğun parlaklıkta sarı bir verniktir. Zaman içerisinde yıpranmaya karşı olarak terebentin sıvısı ile temizlenebilir. Pratik bir şekilde hazırlanıp kullanıma uygun hale gelen vernikler ressamların sıklıkla kullandığı vernik türlerindendir. Damar guaj boya vernikleri çok hızlı kurur ve boyanın kurumadan kullanılması tercih edilmez. Nemli ve soğuk ortamlarda kullanılmaz.
 
Rötuş Guaj Boya Vernik:
 
Rötuş guaj boya vernikleri geçiş sürec koruma vernikleridir. Yani kuruma işlemi tamamlanmadan guaj boya resim çalışmasının zarar görmemesi için kullanılan verniklerdir. Geçici guaj boya verniği de denebilir. 
 
Genel olarak beyaz ispirto ile temizlenebilir ve hızlı kuruma özelliğine sahiptir.
 
Parlak Guaj Boya Vernik:
 
Guaj boyaların kapatıcı özelliğinin olduğunu söylemiştik. Parlak guaj boya vernikleri de ultraviyole ışınlarına dayanıklılık gösterir. Profesyonel ressamlar ve resim sanatına yeni başlangıç yapanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Parlak guaj boya vernikleri çatlama, kırılma, sararma ve çökme yapmaz. Son derece hızlı kuruma özelliğine sahiptir.
 
Mat Guaj Boya Vernik:
 
Ultraviyole ışınlarına karşı oldukça dayanıklı bir vernik türüdür. Medyum olarak kullananlar olmasına rağmen mat guaj boya vernikleri sadece vernik olarak kullanılmalıdır. Terebentinle temizlenebilir ve tamamen çıkarılabilir. Boya kurumadan uygulanmamalıdır.
 

Guaj Boya Vernik Nasıl Uygulanır?

Guaj boya vernikleri kullanılırken dikkat edilmesi gereken ilk konu guaj boya çalışmanın kurumuş olmasıdır. Kuru olmayan guaj boya çalışmalarında vernik uygulaması başarısızlıkla sonuçlanabilir. Kurumayan guaj boya üstüne yapılan guaj vernik guaj boya resim çalışmasını çatlatır ve yakabilir. 
 
Guaj boya yardımcılarından haşhaş yağını kullanarak resim yaptıysanız yukarıdaki riski bir kat daha arttırmış olursunuz. Vernik uygulamasında terebentin ve dammar sakızı oldukça önemlidir. Terebentin ile verniklerin yapısı belirlenir. Dolayısıyla ara vernik de yapılsa; klasik vernik uygulaması da yapılsa terebentin daima önemini korur.
 
Reçineli vernik uygulaması yapılmak istenirse öncelikle dammar verniğinden daha kalın olacağı iyi bilinmelidir. Kalın vernik istenilen bir durum değildir. Dolayısıyla vernikleriniz ne kadar ince olursa o kadar kaliteli çalışmalara imzanızı atarsınız. Reçineli vernikte reçine le terebentin karıştırılır. Fakat terebentin oranı dammar verniklere göre daha azdır. 
 
Guaj  boya çalışması yaparken ara vermek zorunda kaldığınızı düşünün. Bir hafta ara verdiğiniz guaj boya çalışmasında ilk vurduğunuz boya ile ikinci vuracağınız boya arasında ara verniği vurulur. Ara verniği kaynaşmayı sağlamaktadır.

Guaj Boya Vernik Markaları Nelerdir?

Guaj boya vernik markalarına bakıldığında temelde iki markanın öne çıktığını söylemek mümkündür. Bunlardan birincisi Talens guaj boya verniği; diğeri ise Pebeo guaj boya verniğidir.
 
Profesyonel ressamlar tarafından sıklıkla kullanılan guaj boya vernik markası kuşkusuz Talens markasıdır.