Guaj Boya Nedir?

Guaj Boylar, su bazlı, opak (şeffaf olmayan, kapatıcı) bir boya türüdür. Ayrıca Tempera, Poster colour gibi adlarla anılan boyalar, guaj kategorisinde yer almaktadırGuaj Boya, suyla inceltilerek kullanılan, saydam olmayan bir tür resim boyası olup, bu boyalarla resim yapma tekniğidir.


Kategoriler

GUAJ BOYA

Markalar

Fiyat Aralığı

Ürün Puanı

Fırsatlar

Alt Kategoriler

GUAJ BOYALAR

GUAJ FIRÇALAR

GUAJ VERNİKLER


İçerik Detay

Guaj Boya Nedir?

Guaj Boylar, su bazlı, opak (şeffaf olmayan, kapatıcı) bir boya türüdür. Ayrıca Tempera, Poster colour gibi adlarla anılan boyalar, guaj kategorisinde yer almaktadırGuaj Boya, suyla inceltilerek kullanılan, saydam olmayan bir tür resim boyası olup, bu boyalarla resim yapma tekniğidir. Guaj boyalarda pigment, zamkla karıştırıldığı için boya kağıdın dokusuna işlemez ve yüzeyinde bir kat oluşturarak ışığın geçmesini önlemektedir.

Guaj Boya Nasıl Kullanılır?

Guaj Boyalar, madde olarak suluboyalara benzer ve çalışma tekniği yönünden ise, yağlıboyaya benzemektedir. Suluboyaların şeffaf olması nedeni ile hataları düzeltmek zor olabilir. Guaj boyalar, kapatıcı özelliğe sahip olduğundan, renkleri üst üste sürerek düzeltmeler yapılabilir fakat, üst üste sürülen renkler kararma yapar ve Renklilik özelliklerini kaybederler, ayrıca boyanın kalın bir tabaka oluşturması, çatlamalara da neden olabilir. Guaj boya kapatıcı ve homojen bir yüzey oluşturma özelliğinden dolayı grafik tasarım çalışmalarında en çok tercih edilen boya çeşididir. Boyayı üst üste sürmek yerine, beğenilmeyen renkler temiz, ıslak bir fırçayla alınıp temizlenmelidir. Çabuk kuruması ve örtücü olması gibi özellikleri nedeniyle kolay, pratik bir tekniktir. Suluboya tekniğinde açık - koyu değerler su miktarını az ya da çok kullanarak elde edilir, guaj boyada ise açık tonlar beyaz karıştırılarak elde edilebilir. Çalışırken zeminin kuru olması gerekir, sürülen bir renk kuruduktan sonra ton değiştirir, zeminin yaş olması bu ton değişikliğini daha da arttırır.

 

Devamını Oku