ÇİZGİ

Görsel sanat dallarının temeli çizim sanatıdır. Nokta olarak başlarlar ve her yönde “düz, kıvrımlı, kırık, kalın - ince, koyu - açık” olabilirler. Bir doğru parçasının görsel simetrisidir.Kalın bir fırçayla bir yüzey üzerine vurulacak uzun bir boya darbesi birden fazla noktanın bir araya gelmesiyle oluşan bir bütünlük.

 


Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

KURU BOYA KALEMLERİ

KURU BOYA KALEMLERİ

SULANDIRILABİLİR KALEMLER

SULANDIRILABİLİR KALEMLER

PASTEL KALEMLER

PASTEL KALEMLER

DERECELİ KALEMLER

DERECELİ KALEMLER

KÖMÜR / FÜZENLER

KÖMÜR / FÜZENLER

PORTMİN / VERSATİL KALEMLER

PORTMİN / VERSATİL KALEMLER

ÇİZİM MALZEMELERİ

ÇİZİM MALZEMELERİ

KALEM SETLERİ

KALEM SETLERİ

MODEL / FİGÜRLER

MODEL / FİGÜRLER

MÜREKKEPLER

MÜREKKEPLER

FIXATIVELER

FIXATIVELER

KİTAP ve MANDALA SETLERİ

KİTAP ve MANDALA SETLERİİçerik Detay

 

Çizgi

Görsel sanat dallarının temeli çizim sanatıdır. Nokta olarak başlarlar ve her yönde “düz, kıvrımlı, kırık, kalın - ince, koyu - açık” olabilirler. Bir doğru parçasının görsel simetrisidir. Kalın bir fırçayla bir yüzey üzerine vurulacak uzun bir boya darbesi birden fazla noktanın bir araya gelmesiyle oluşan bir bütünlük.

Çizgisel

Bir yüzey üzerinde bir çizgi doğrultusunda yapılmış ya da düzenlenmiş betileri ve ya öğeleri niteler. İnce kontur çizgileriyle oluşturulmuş betileri ve bu tür betileri içeren resimsel yapıtları niteler.

Çizim Sanatı Tarihçesi

Sanatın ilk adımlarının, Lascaux (lascauks) mağarasın da olduğu gibi, çizgiyle atıldığı ve çizginin özellikle perspektif kurallarının henüz yeterince bilinmediği Rönesans öncesinde önemli olduğu bilinmektedir. Barok dönemde ışık-gölge kullanımının devreye girişiyle çizgisellik ışığın imkan verdiği ölçüde kullanılır. Bu dönemde konturlar, çizgisel kompozisyonlarda olduğu gibi belirgin olmaz. 19. yy’da Neo-klasik dönemde yeniden önem kazanan çizgi ve çizgisel kompozisyon Romantizm ile birlikte nerdeyse kaybolmuştur. Empresyonistler tarafından da tamamen kaldırılmıştır. Sanatçıların bireysel çıkışlar yaptığı 20. yy’da ise Henri RosseauPaul Klee gibi sanatçılar tarafından kendi belirledikleri amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır.

 
Devamını Oku