Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

BOYUT


Ürün Listesi


İçerik Detay

AKRİLİK VERNİK NEDİR?

Akrilik esaslı renk, parlaklık ve ultraviyole ışınlarına karşı dirençli, darbelere karşı aşınmayan, yüksek yapışma gücüne sahip, bazı kimyasal maddelerle ve sertleştiricilerle birleştirilip kürlenen parlak, canlı ve şeffaf bir akrilik verniktir.

Akrilik vernik, akrilik boyaların cilalanması işleminde kullanılan bir vernik çeşididir. Akrilik vernikler kendi içerisinde iki türdedir. Fırça ile uygulanan akrilik vernik ve sprey ile uygulanan akrilik vernik…Bu noktada hangisini seçmeniz gerektiğine siz karar vermelisiniz. 

Akrilik boyaların çok çeşitli olduğu önceden belirtmiştik. Akrilik vernikler de akrilik boyalar gibi çok çeşitlidir. Bu noktada hangi yüzeye uygulayacağınız akrilik verniğin de çeşidini de belirliyor. 

Akrilik boyayı ahşap üzerine uyguladıktan sonra kurumaya bırakılır. Kuruma işlemi tamamlandıktan sonra cilalanması ve parlaklığının artırılması ya da mat görünümünün daha iyi olmasını sağlamak için akrilik vernik uygulanır.

Akrilik vernikler mat-yarı mat- parlak olmak üzere üç farklı çeşittedir. Golden, Lascaux, Old Holland, Pebeo, S.T. Petersburg, Vallejo ve Winsor & Newton marka akrilik vernikler en çok kullanılan akrilik vernik markalarıdır.

Akrilik Vernik Sprey Nedir?

Akrilik verniklerin farklı türde uygulanabildiği ve bunların fırça ve sprey olarak ikiye ayrıldığını dile getirmiştik. Akrilik vernik spreyler temel olarak akrilik esaslıdır. Fırça ile uygulanan akrilik verniklere göre iki kat kuruma hızına sahiptir. Uygulandığı zeminde görünmeyen bir koruma kalkanı oluşturur. Bu kalkan her türlü dış etkenlere ve suya karşı korunaklı ve dirençlidir. 

Akrilik verniğin tipine göre yüzey parlak, mat ya da yarı-mat görünümünde olabilir. Ancak verniğin sağladığı en önemli avantaj aşınma, kırılma, çatlama, sararma ve neme karşı yüzeyinizi korur. 

Uygulamaya geçmeden önce akrilik sprey boya kutusu 2-3 dakika boyunca çalkalanmalıdır. Uygulanmak istenen yüzeye doğru 30 cm uzaklıktan püskürtülür. Bir kat akrilik vernik uygulandıktan sonra 30 dakika kuruması beklenir. Ardından ikinci kat akrilik vernik işlemi uygulanır. 

Akrilik vernik spreyler de aynı akrilik boyalar gibi her türlü yüzeye uygulanabilir. Ahşap, kağıt, seramik, plastik, taş beton, cam, metal ve porselen yüzeylerde kolaylıkla uygulanmaktadır. Zor hava koşullarına karşı oldukça dirençlidir.

Akrilik Vernik Fiyatları

Akrilik vernik fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Akrilik verniğin fiyat değişkenliğinin sebebi marka, boyut ve mililitresidir. Vallejo akrilik vernik fiyatları daha ekonomik iken ; Lascaux akrilik vernik fiyatları daha maliyetli olabilmektedir. Ancak şunu açıkça belirtmek gerekir ki hemen hemen her bütçeye uygun akrilik vernikler bulunmaktadır.

Su Bazlı Akrilik Vernik

Su bazlı akrilik vernik, su içinde yani akrilik polimer emülsiyonu içinde oluşur. Su buharlaştıkça vernik daha kaliteli hale gelir. Yüksek düzeyde koruma sağlamakta ve yüzeye canlılık katmaktadır.Su bazlı akrilik boyanın da mat-yarı mat ve parlak görünümlü versiyonları bulunmaktadır.

Su bazlı akrilik vernik bazı durumlarda koruma niteliği taşısa da kimi durumlarda yüzeye estetik bir görünüm kazandırmak için de kullanılmaktadır. Su bazlı akrilik verniğin de iki kat şeklinde uygulanması tavsiye edilir. Su bazlı akrilik vernikler uygulandığı zeminde suya karşı da dayanıklılık gösterir. 

Su bazlı akrilik vernikler uygulandığı yüzeyde kaygan bir hal aldığı için temizlemesi de oldukça pratiktir. Su bazlı akrilik vernikler diğer akrilik vernik türlerine göre çok daha hızlı kurumakta ve daha az koku salımı yapmaktadır.

Verniklerin tümünde VOC bulunmaktadır. VOC, uçucu organik maddenin kısaltılmasıdır. VOC, insan sağlığını ve çevreyi tehdit eden bir kimyasaldır. Su bazlı akrilik verniklerde VOC oldukça sınırlıdır. Bu durum da su bazlı akrilik verniklerin doğa dostu ürünler olduğunu ortaya koymaktadır.

Akrilik Vernik Nasıl Uygulanır?

Her şey önce akrilik verniğin uygulanacağı zeminin ya da yüzeyin temiz olması gerekmektedir. Temiz değilse kir ve tozlardan arındırılmalıdır. Ardından akrilik boya uygulaması yapılmışsa akrilik vernik uygulaması yapılabilir. Ancak akrilik boya uygulaması yapılmamışsa önce akrilik boya uygulaması yapılmalıdır. 

Akrilik boya işleminin ardından zeminin kuruması ve mümkünse bir gün beklenilmesi tavsiye edilir. Zemin kurumadan akrilik vernik uygulaması yapılmamalıdır. Akrilik vernik iki biçimde yüzeye uygulanabilir. Bunlardan birincisi fırça ile vernik uygulaması; ikincisi ise sprey akrilik vernik uygulaması. 

Hangisini kullanırsanız kullanın dikkat etmeniz gereken akrilik verniği eşit bir biçimde yüzeye yedirmenizdir. Hatta akrilik verniği iki kat sürmeniz yüzeyin kullanım ömrünü de uzatacaktır.

Akrilik Vernik Nerelerde Kullanılır?

Akrilik vernik, akrilik boyanın kullanıldığı her yerde kullanılabilir. Akrilik vernik, iç ve dış mekanlarda, cam, ahşap, plastik, porselen, seramik, kağıt, tuval ve karton sanayisinde kullanılmaktadır. Ayrıca akrilik vernikler, otomobil sanayisi, mobilya sanayisi, plastik sanayi, makina ve endüstri sanayisinde sıklıkla kullanılan bir malzemedir. Dolayısıyla akrilik verniğin kullanım alanı çok çeşitlidir.