Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

BOYUT


Ürün Listesi


İçerik Detay

AKRİLİK GUAJ NEDİR?

Akrilik guaj boya, su bazlı bir boya türüdür. Yani suyla inceltilebilen bir boyadır. Bundan ötürü sulu boya ile oldukça karıştırılır. Ancak akrilik guaj boya sulu boyadan farklı olarak kapatıcı özelliğine sahiptir. Akrilik guaj boya da klasik akrilik boya gibi oldukça hızlı kurur.

Kapatıcı özelliği ile öne çıkan akrilik guaj boya bu yönüyle yağlı boyaya daha yakındır. Akrilik guaj boya renkleri birbirlerine karıştırılarak yeni renkler üretilir. Akrilik guaj boyalar, akrilik kağıtlar üzerinde şeffaf ve saydam değil; mat bir görünüme sahip olurlar.

Akrilik Guaj Boya Nasıl Kullanılır?

Akrilik guaj boya, yüzey üzerinde uygulanmadan önce aynı sulu boya gibi su ile inceltilir. Akrilik guaj boyalar sulu boyalar gibi saydam olmadığından dolayı ne kadar fazla su ile inceltilirse inceltilsin en fazla yarı-saydam forma ulaşabilir. Yani çok fazla miktarda su ile inceltseniz dahi kıvamı çok fazla akışkan hale gelmez. 

Akrilik guaj kullanımında mutlaka sivri uçlu akrilik fırçalar tercih edilmelidir. 

Akrilik guaj boyaların içerisinde bulunan pigmentler doğal yada sentetik olabilmektedir. Ama her şeyden öte akışkanlığının yüzey üzerine işlemesi için içerisinde mutlaka zamk ve tebeşir tozu bulunmaktadır. 

Akrilik guaj boyaların en önemli özelliği gerçeklik dengesine yaklaştıran resimler ortaya çıkarmaktadır. Akrilik guaj boyalar ebru sanatında, özel resim ve portre çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Akrilik guaj  boyaların içerisine beyaz boya katılarak zengin renkler üretilebilir. Akrilik guaj boya da kabarık tabakalar ve çizgiler oluşturulmak istenirse akrilik guaj boya daha az miktarda su ile inceltilmelidir. 

Akrilik guaj boya uygulaması da iki kat şeklinde yapılmalıdır. İlk kat sürüldükten sonra akrilik guaj boyanın kuruması beklenir. Unutmamak gerekir ki akrilik guaj boyalar çok çabuk kurumaktadır. İkinci kat akrilik guaj uygulamasında ilk katın aksi yönünde boyama gerçekleşmelidir. Fırça darbeleri ilk katta yatay seyrettiyse ; ikinci katta dikey yönlü olmalıdır. 

Akrilik guaj boya yüzeye uygulanmadan önce deneme uygulaması yapılmalıdır. Çünkü akrilik guaj boya kuruduktan sonra farklı bir renk görünümüne sahip olabilmektedir. 

Akrilik Guaj Boyanın Kullanım Alanları Nelerdir?

Akrilik guaj boyaların en önemli özelliği gerçeklik dengesine yaklaştıran resimler ortaya çıkarmaktadır. Akrilik guaj boyalar ebru sanatında, özel resim ve portre çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Akrilik guaj boyaların içerisinde belirli ölçüde zamk bulunmaktadır. Zamk yoğunluğu olan akrilik guaj boyalar yağlı olmayan her yüzeyde rahatlıkla uygulanabilir. Yağlı yüzeylerde uygulanamamasının sebebi ise daha çok akrilik guaj boyanın tutunamamasıdır.  

Akrilik guaj boyalar özellikle ahşap, kumaş, cam, porselen, seramik, kağıt, tuval ve yüzeyi prüzsüz beton malzemelerde kullanılabilmektedir. Bu boya türü uygulanacağı zeminde pürüzsüzlük ister, düzgün ve çıkıntısız olması daha başarılı sonuçlar doğurur. 

Akrilik guaj boyalar, akrilik defter ve kağıtlarda etkin olarak kullanılabilir. Kağıt ne kadar kalın ve ağırsa akrilik guaj boya daha etkili olmaktadır. Akrilik guaj boyalar kapatıcı özelliği ile öne çıkarlar. Bu açıdan bakıldığında en çok da tasarımcılar, karikatüristler ve grafikerler tarafından sıklıkla kullanılır. 

Akrilik guaj boyanın kullanıldığı bir diğer alan da hobi amaçlı sanat çalışmalarıdır. Ahşap boyamadan kumaş boyamaya kadar birçok hobi çalışmalarında kullanılır.