Kategori

Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar


Ürün Listesi


Akrilik Defterler ve Kağıtlar

Akrilik defter ve kağıtlar, akrilik boya için özel olarak üretilmiş kağıtlardır. Akrilik defter ve kağıtlar, asitsiz kağıt denilen kütüphane arşivlerinde sıklıkla kullanılan özel bir kağıtttan üretilmektedir. Bu özel kağıtlar aynı zamanda fotoğraf albümlerinde, güzel sanatlarda ve özel basımlarda kullanılmaktadır. Ekstra kimyasal bir madde olarak asit eklenmeden üretilen akrilik kağıtların temel kaynağı odun özüdür.

Akrilik defter ve kağıtların üretiminde kullanılan asitsiz kağıtlar diğer kağıt türlerine göre daha uzun ömürlüdür. Dolayısıyla akrilik boyama için en uygun kağıt türüdür. Akrilik boya kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte akrilik defter ve kağıtların da kullanımı yaygınlaşmıştır. Özellikle profesyonel resim yapanların ya da amatörce resimle ilgilenen herkesin doğrudan kullanmak istediği bir kağıt türüdür.

Akrilik defter ve kağıtlar diğer kağıt türlerine göre daha kalın ve  yırtılmalara, çatlamalara ve sararmalara karşı dayanıklıdır. Akrilik kağıtlar, akrilik boyamalar için oldukça ekonomiktir. 

Akrilik Defter ve Kağıtların Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Akrilik boyaların yüzeyle birleşmesi gerekmektedir. Ancak bu bütünleşme, birleşme akrilik boyanın akrilik kağıdın altına geçmesine izin verilmemelidir. Dolayısıyla da bu noktada akrilik boyanın dengeli bir biçimde yüzeye dağıtılması önemlidir.  

Akrilik defter ve kağıtlar ne kadar kaliteli olurlarsa, akrilik boyanın yüzeyde emilme oranı da o kadar kalitelidir. Akrilik kağıtlar ince dokulu ve hafif olmamalıdır. Akrilik kağıt ve defterler ne kadar kalın olurlarsa sonuç da o kadar iyi olur.

Akrilik boya uygulaması yaptığınızda ince kağıt türleri de kullanabilirsiniz. Özellikle de resim kağıdı kullanmak aklınıza dahi gelebilir. Fakat bu noktada seçtiğiniz kağıdın akrilik boyanın yoğun kıvamını emebilecek düzeyde olması gerekmektedir. Bundan dolayı resim kağıtları akrilik boyalar karşısında pek işlevsel sayılmaz. Hatta akrilik boyalar akrilik kağıt ve defterlerin dışındaki kağıtları deforme edebilecek niteliktedir. 

Eğer akrilik kağıt ve defter kullanma konusunda ısrarcı iseniz akrilik defter veya kağıt yerine tuval kullanmanız tavsiye edilir. Akrilik boya ile yapacağınız resimlerde akrilik kağıtlar en az 270 gram ve üzeri olmalıdır. 

Akrilik Defter ve Kağıt Çeşitleri Nelerdir?

Akrilik kağıtlar kendi içerisinde çeşitlilik göstermektedir. En sık kullanılan akrilik kağıt türü kalın olanı olsa dahi grensiz akrilik kağıt, ince akrilik kağıt ve orta ölçekli akrilik kağıt da sıklıkla kullanılan kağıtlardır.

Akrilik defter ve kağıtlar farklı boyut ve kalitelerde bulunmaktadır. Özellikle Canson, Clairefontaine, Daler Rowney, Fabriano ve SM.LT marka akrilik kağıtlar en çok talep gören akrilik kağıtlardır.

Öte yandan akrilik kağıtların geneli A3 ve A4 boyutlarındadır. 

Akrilik Kağıt ve Defter Fiyatları Nedir?

Akrilik kağıt ve defter fiyatları birçok faktöre göre farklılık göstermektedir. Özellikle de akrilik kağıdın sayısı ve boyutları ile kalitesi fiyatı belirleyen en önemli faktörlerdir.

Genel olarak 10’lu A5 14.8*21 cm akrilik kağıtlar 150 TL civarındadır. Fiyatlar A3 ve A4 boyutlarına ve markalara göre farklılık göstermektedir. Dolayısıyla akrilik defter ve kağıtlarda fiyat sabit değildir, değişkenlik göstermektedir.