Akrilik (su bazlı) boya en çok kullanılan boya çeşididir. Akrilik boya, yağlı boyadan farklı olarak su bazlı bir boyadır. Kullanımı ve temizlemesi kolaydır. Akrilik boyaların kullanımı sonrasında akrilik verniklerle dayanıklılık arttırılır. Ayrıca akrilik boyanın farklı versiyonları da bulunmaktadır. Devamını Oku


Markalar

Fiyat Aralığı

Fırsatlar

AKRİLİK BOYALAR

AKRİLİK BOYALAR

AKRİLİK YARDIMCILAR

AKRİLİK YARDIMCILAR

AIRBRUSH VE SIVI AKRİLİKLER

AIRBRUSH VE SIVI AKRİLİKLER

AKRİLİK FIRÇALAR

AKRİLİK FIRÇALAR

AKRİLİK MARKERLAR

AKRİLİK MARKERLAR

AKRİLİK VERNİKLER

AKRİLİK VERNİKLER

AKRİLİK SPREY

AKRİLİK SPREY

AKRİLİK GUAJ

AKRİLİK GUAJ

AKRİLİK DEFTERLER ve KAĞITLAR

AKRİLİK DEFTERLER ve KAĞITLAR

SETLER

SETLERAKRİLİK

Akrilik, polimer üretiminin hammaddesidir. Günümüzde akrilik, camdan boyaya; tekstilden inşaat sektörüne kadar birçok alanda kullanılmaktadır. Akrilik boya, yağlı boya niteliğinde su bazlı bir boya türüdür. Akrilik boya suda inceltilebilmesi kolay bir biçimde kullanımını sağlamaktadır. Suda kolayca seyreltilebilen akrilik boyalar yağlı boyalara göre çok daha dirençlidir. Akrilik boyalar, yağlı boya akışkanlığında ve sulu boya görünümündedir. 

Akrilik boyaların koku salınımı söz konusu değildir. Ayrıca yapısı itibariyle uygulandığı zeminde hızlıca kurumaktadır. Akrilik boyaların içerisinde bulunan kimyasal maddeler hem rengini belirlemekte hem de dış etkenlere karşı dayanıklılığı sağlamaktadır.

Akrilik Malzemeler Nelerdir?

Akrilik boyaların kullanımı söz konusu olduğunda akrilik spreyler, akrilik marker kalemler, akrilik fırçalar ve akrilik vernikler de önem kazanmaktadır. Akrilik yardımcılar olarak da adlandırabileceğimiz olan bütün bu malzemeler akrilik boyanın birer parçasıdır. Öte yandan, akrilik yardımcıların başlıcaları şunlardır: akrilik jel, fırça temizleyiciler, akrilik paste, akrilik gesso, akrilik retarder, akrilik pouring, akrilik medium ve akrilik fixative olarak sıralanabilir.

Akrilik boyalar sadece resimle ilgilenenler için değil inşaat sektörü ve yeniden yapılandırma olarak da tanımladığımız dekorasyon çalışmalarında sıkça kullanılmaktadır. Akrilik boyalar birçok boya çeşidine göre avantajlıdır. En önemli avantajı uygulandığı tuval zeminde çatlama, yıpranma, solma ve yakma yapmamasıdır.Bundan dolayı resimle ilgilenenlerin gözdesi konumundadır.  

Geniş renk yelpazesinin yanısıra  farklı renkler elde etmenin kolay olduğu da unutulmamalıdır. Su ile seyreltilebilen akrilik boya uygulandıktan sonra suya dayanıklı hale gelir. Dolayısıyla sulu boya ile karşılaştırıldığında kullanım sonrası su ile çözülmez. Bunun sebebi ise akrilik boya uygulandıktan sonra görünümünün camsı bir tabaka ile kaplanmasındandır. 

Akrilik Uygulama Alanları Nelerdir?

Akrilik boyalar, birçok zemine uygulanabilmektedir. Fakat hem amatörce resim yapanlar hem de resim yapmayı bir meslek haline getirmiş profesyoneller için akrilik boya defterleri ile akrilik boya kağıtları oldukça önem teşkil etmektedir. 

Akrilik boya kağıtları diğer resim kağıtlarına göre daha kalın ve kullanımı daha kolaydır. Dış etkenlere karşı dayanıklı olup sararma, yıpranma ve tahriş olma durumlarıyla pek karşılaşılmaz.  

Akrilik içerisinde kullanım alanı açısından geniş yer tutan airbrush boyalar da oldukça önemlidir. Airbrush boyalar birçok zemine kolaylıkla uygulanabilir. Akrilik boyaların bir çeşidi olan airbrush boyalar cam, ahşap, plastik, kağıt ve metal zeminlere uygulanabilmektedir. Burada esas olan zeminin pürüzsüz olmasıdır. Airbrush boyaların da akrilik boyalar gibi inceltilebilir özelliği vardır. Fakat isteğe bağlı olarak ya da uygulanacak zemine uygun olarak inceltilir ya da aynen kullanılır.

Akrilik spreylerin en önemli özelliği ise çok çabuk kuruyabilmesidir. Farklı sıcaklık koşullarına karşı direnç gösterebilmektedir. Akrilik spreyler her türlü zemine uygulanabilir. Bunlar; cam, plastik, kağıt, taş, ahşap ve metal zeminlerdir. 

Akrilik yardımcılar arasında fırça temizleyiciler önemli yer tutar. Hem fırçaların işlevselliğini artırmak hem de kalitenin korunması açısında fırça temizleyiciler hayat kurtarır.En etkili fırça temizleyicisi ise Lascaux Brush Cleaner markalı temizleyicidir. 

Akrilik marker kalemler olmaksızın kaliteli bir ürün ortaya koyabilmek mümkün değildir. Akrilik marker kalemler farklı uç kalınlıkları ve renk seçenekleriyle daha kaliteli resimler yapmanızı sağlamaktadır. 

Akrilik boyanın kalitesi kadar uygulanacak akrilik verniğin de kalitesi önemlidir. Akrilik vernikler su geçirmez özelliğe sahiptir. Parlak ve mat gibi farklı seçenekler sunmaktadır. İki kat şeklinde kullanıldığında daha etkili sonuçlar doğurur. Akrilik vernikle korunaklı hale dönüştürülen yüzeyler su ile birlikte kolaylıkla temizlenebilmektedir.         

Akrilik boyaların cilanlanması için akrilik vernikler en uyumlu ürünlerdir. Vernikler iki şekilde uygulanabilir: fırça ve sprey. En sık kullanılan ise fırça yöntemidir. Öte yandan akrilik vernik türünü belirlemenizde fayda vardır. Akrilik reçine ve akrilik polimer vernikler en sık kullanılan vernik türleridir. Vernikler arasında Lascaux marka vernikler de üstün kalitede öne çıkmaktadır.   

Son Dönemlerin Grafiti Sanatının Mimarı; Akrilik Spreyler!

Akrilik boyaların önemli bir parçası olan akrilik sprey boyalar son dönemlerde oldukça yaygınlaşmıştır. Sanat, sadece tuvalde bir resim ya da resim kağında bir gölge değildir. Akrilik sprey boyalar sayesinde sanat sokağa taşmış ve grafiti sanatı önemli ölçüde artış göstermiştir. Dolayısıyla akrilik sprey boya çeşitlerinde de artış görülmektedir. Keen marka akrilik sprey boyalar da kalite açısından öne çıkmaktadır.    

Akrilik Guaj Boya Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Normal şartlarda bakıldığında guaj boya ile akrilik boya arasında belirli farklar bulunmaktadır. Ancak akrilik guaj boya bu farklılıkları en aza indiren bir boya çeşididir. Guaj boyanın daha çok kapatıcı özelliği olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla guaj boya ahşap boyamada en çok kullanılan boya türüdür. Akrilik guaj boya ise guaj boyadan farklı olarak sadece kapatıcı özelliği değil dirençlilik özelliği ile de öne çıkmaktadır. 

Akrilik boyaya baktığımızda ise yağlı boya özelliği gösteren ancak yağlı boyadan farklı olarak kullanımı daha kolay olan bir boya türüdür. Yağlı boya su bazlı bir boya olmadığı için kullanımında baş döndürücü olabilmektedir. Ancak akrilik boya kullanımı su bazlıdır ve kullanımı daha kolaydır. Ayrıca akrilik boya lekeleri yağlı boya lekeleri gibi inatçı değildir, kolaylıkla temizlenebilir. 

Guaj boya kullanımında çatlamalar olabilmektedir. Akrilik boya ile bütünleşmiş olan guaj boyalar ise çevresel etkilere karşı daha dayanıklıdır. Akrilik guaj boyalar büyük tablo boyamalarında sıklıkla kullanılır. 

Farklı ürün seçeneklerinin bir bütün haline geldiği hediye setleriyle yakınlarınızı mutlu edebilir ve onların yarattığı resimlere katkı sağlayabilirsiniz. Akrilik boya setleri genel olarak hediye amaçlı akrilik boyalardır. Her bütçeye uygun fiyat yelpazesi ile Artsanatsal hizmetinizdedir.